6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Din görevlileri sosyal bilimlerle ilgili de okuma yapmalı'

Son Güncelleme: 21 OCAK 2012 - TSİ 13:41

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, din görevlilerinden İslami ilimler yanında sosyal bilimlerle ilgili kitaplar da okumalarını istedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, telekonferans aracılığıyla Adana'daki din görevlilerine seslendi. 

Din görevlilerinin örnek kişiler olduğunu söyleyen Görmez, "Mihrabın ruhunu evlere, minberin nurunu gönüllere taşımalıyız. Bu da ancak iyi örnek olmaktan geçer." dedi. Din görevlilerinin sadece sözüyle değil, özüyle de örnek olması gerektiğini belirten Görmez, "Biz ne kadar örnek olabiliyoruz? Çevremize, cemaatimize, insanlara ne kadar örnek olabiliyoruz, bunun üzerinde durmalıyız. Mihrabın ruhunu dışarıya taşımalıyız. Kendimizi camiye hapsetmemeliyiz. Mihrabın ruhunu evlere, minberin nurunu gönüllere taşımalıyız. Bunun için de örnek olmalıyız. Yoksa ne mihrabın ruhunu caddelere, sokaklara, evlere taşıyabiliriz ne de minberin nurunu gönüllere taşıyabiliriz. Bunun yolu örnek olmaktan geçer. Bizim sarığımız zerre kadar bir leke kabul etmez. Sarığımıza en küçük bir fiske dokundurmamalıyız. Bu da örnek olmaktan geçer." diye konuştu.
İmam-Ebu Hanife'nin 'Çağın bilgisine sahip olmayan fakih olamaz' sözünü hatırlatan Görmez, sözlerine şöyle devam etti: "Fakih olabilmek için sadece Kur'an bilgisi yetmez, sadece sünnet bilgisi yetmez, bizim aynı zamanda çağın bilgisine sahip olmamız lazım. Dinin hayatla irtibatını kurabilecek yorum kabiliyetine sahip olmamız lazım."
Din görevlilerinin Kur'an ve sünnet bilgisi kadar çağın bilgisine de sahip olması gerektiğinin altını çizen Görmez, "Kur'an bilgisine sahip olmalıyız, sünnet bilgisine sahip olmalıyız ve dinin hayatla ilişkisini kurmamıza vesile olacak çağın bilgisine sahip olmalıyız." ifadesini kullandı.
Din görevlilerinin sürekli okuyarak bilgisini geliştirmesi gerektiğini kaydeden Görmez, cehaletin camiye yakışmayacağını vurguladı. Bilgi ve irfanın yükselmesi için din görevlilerinin İslami ilimler yanında sosyal bilimlerle ilgili kitaplar da okuması gerektiğini kaydeden Görmez, "Cehalet her yere yakışabilir ama camiye yakışmaz. Cehalet her göreve bulaşabilir ama mihrap görevine asla bulaşamaz, minber görevine bulaşamaz. Biz daima bilgiyle hareket etmek zorundayız." şeklinde konuştu.