11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Mevlit Kandili'nde camiler doldu taştı

Son Güncelleme: 4 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:29

Müslümanlar dün gece Peygamberimizin alemi şereflendirmek için dünyaya gelişini kutlamak için camilere akın etti. Camileri dolduran müminler, ümmet için dua etti.  Peygamberimiz H.Z. Muhammed’in (S.A.V.) dünyaya geldiği Mevlit Kandili’ni idrak eden Müslümanlar camilere akın etti.
Ellerini semaya kaldırıp Allah’a dua eden inananlar, geçmiş günahlarının af edilmesi için Yaradan’a yalvardı.
İstanbul’da vatandaşlar başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye olmak üzere camileri doldurdu. Camileri dolduran Müminler dua etti. Tevbe ve istiğfar eden Müslümanlar Allah’tan geçmiş günahlarının affolmasını istedi.
Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu camilerde kadın erkek, genç yaşlı yüz binler hep birlikte ‘Amin’ dedi. 
DİYANET'TEN MEVLİT KANDİLİ MESAJI 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Müslüman coğrafyasında meydana gelen kardeş kavgalarının, iç çatışmaların,ümmet-i Muhammed olma duyarlılığı hasara uğrattığını belirtti.
''Sevgili Peygamberimiz, Yüce Rabbimizin insanlığa gönderdiği en son elçidir ve bütün bir insanlık için onun nübüvveti karanlıklardan aydınlığa, zulmetten nura geçişin iftihar vesilesi olmuştur'' ifadesini kullanan Görmez, O'nun doğumunun dünyanın akışını değiştirdiğini, tebliğine kulak veren herkesin hayatını yeniden tanzim etme, kendini yeniden yapılandırma ve bundan sonraki gidişatında istikamet sahibi olma konusunda sağlam bir dayanağa kavuşmanın ayrıcalığını yaşadığını kaydetti.
Hz. Muhammed'in rahmet yüklü mesajları ve hikmet yüklü ahlaki örnekliğinin bütün insanlık için umut vaad etmeye devam ettiğini vurgulayarak, bunun kıyamete kadar da kesilmeksizin devam edeceğini belirten Görmez, mesajında şu görüşlere yer verdi:
''Yüce Allah'ın son peygamberine tabi olmak, pek tabiidir ki sadece O'nun varlığından ve doğumundan haberdar olmakla sınırlı değildir. O'na tabi olmak hemen her vesileyle kendimizi O'nun sünnetine ittiba ederek gözden geçirmeyi, hayatımızdaki eksiklikleri telafi etmeyi ve yine onun çizdiği yol haritasına bağlı olarak kendimizi inşa etmeyi zorunlu kılar. Kısaca peygamberin yolunu takip etmek ve O'nu örnek almak, O'nun sağlığında ashabına takdim ettiği değer ve ölçüleri zaman ve mekan sınırlarının ötesine taşarak kendi dünyamıza taşımak ve O'nun şaşmaz rehberliğine sımsıkı sarılmaktır. Bu insanlık için en hayırlı ümmet olma şerefine nail olmanın yegane yoludur.
HABER7