4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kriz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İtalya ve İspanya IMF'lik oldu
IMF, krizdeki ülkelere kısa vadeli kredi verilmesini gündeme aldı. İtalya ve İspanya'ya ilk aşamada 50 milyar euroluk kredi dilimi kullandırılacak

İngiltere'de 20 bin işletme kapandı
İngiltere'de ekonomik kriz, etkilerini her geçen gün daha da azalan işletme sayısıyla gösteriyor.

KOBİ'ler fabrikaları söküp söküp getiriyor
Küresel krizi fırsat bilen KOBİ'ler Avrupa'da sağlıktan otomotive kimyadan gıdaya 3 binden fazla firma satın aldı. Bu yolla milyarlarca dolarlık teknoloji transferi sağlandı, istihdam arttı

Genç işsizler küresel bir sorun
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yayınladığı raporunda, dünya genelinde 75 milyon gencin işsiz olduğu belirtildi. Raporda, son dönemlerde ciddi bir ekonomik kriz tehdidiyle karşı karşıya olan Avrupa Birliği'nde, artan işsizlik sorunundan en çok etkilenenlerin başında genç nüfusun geldiği ifade edildi.

Krize karşı, ticarete sarılalım
Kısa adı İSEDAK olan İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin İstanbul’da dün düzenlenen toplantısının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bugün coğrafyamızda cereyan eden toplumsal hareketler, değişimin zamanının geldiğinin, geri döndürülemez bir dönüşüm sürecinden geçmekte olduğumuzun kanıtıdır” dedi.

AB liderlerinin kriz için 5 maddelik strateji planı
AB zirvesinin ardından toplanan euro bölgesi liderleri, Avrupa'daki borç kriziyle kapsamlı mücadele için 5 maddelik kapsamlı strateji üzerinde uzlaştı.

Dolar/TL yine 1.80’i gördü
İtalya’nın borçlanma maliyetindeki artışın, Avrupa’daki borç krizinin kötüleştiğine işaret etmesi endişesiyle bayram tatili öncesi 1.76’lı seviyelerde olan dolar dün sabah piyasaların açılmasıyla 1.80’in üzerine çıktı.

Kriz, İspanya’yı sağa çekti
Avro Bölgesi’nin 4. büyük ekonomisine sahip olan krizdeki İspanya’da halk erken seçim için sandık başına gitti. Seçim sonucunda Muhafazakâr Halk Partisi tarihi bir zafer kazanarak tek başına iktidara geldi. Sosyalistler ise demokrasi tarihindeki en kötü sonuçlarını aldı.

AB'ye İtfaiye ve mimar gerekiyor
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yayılan borç krizine uygun cevap verememesi halinde birliğin dağılabileceği uyarısında bulunarak, “Harekete geçmemenin bedeli parçalanma ve nihayetinde dağılmadır. Acil durumla başa çıkabilmek için hem itfaiyecilere hem de mimarlara ihtiyaç var” dedi.

Gelişen piyasalar için 2012 zor geçecek
Gelişen piyasaların, Avrupa krizinin giderek boyutlanması nedeniyle 2012’de zor bir yıl geçireceği belirtiliyor. 2012 yılına da Euro bölgesi borç krizi nedeniyle küresel büyümenin yavaşladığı, risklerin arttığı bir ortamda girdi. Görünen o ki bu yıl Euro bölgesindeki kriz nedeni ile küresel büyüme yavaşlarken, risklerin arttığı bir konjonktür yaşanacak.

Yunanistan iflasın ve temerrüdün kıyısında
Avro Bölgesi'nin ilk borç yapılandırması olan Yunanistan'ın borçlarının yüzde 50'sinin zarar olarak yazılmasına ilişkin kreditörlerle yapılan görüşmelere 5 günlük ara verilmesinin ardından, Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, bugün ülkenin kreditörlerini temsil eden grupla bir araya gelecek.

Yunanistan için son iki gün
Yunanistan yardım paketiyle ilgili anlaşma sağlayamazsa çarşamba günü iflasını açıklayacak. Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos, Yunanistan'ın tahvil takası planı görüşmeleri ve yeni yardım paketiyle ilgili anlaşmanın çarşamba gününe kadar tamamlanmaması durumunda ülkenin iflas edeceğini söyledi.

İspanya yardım kapısını araladı
Krizdeki İspanya'nın hafta sonunda bankaları için mali yardım talep etmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj, "İspanya için yardıma hazırız" dedi

Euro tırpanı
Euro Bölgesi’ni sarsan kriz tüm ülkelerde ‘kemer sıkma’ önlemlerinin alınmasına neden oldu.

Şili'de başörtüsü hazımsızlığı
Müslüman bir kadının bankadan parasını çekebilmek için başını açmaya zorlanması krize yol açtı.