4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

KOBİ'ler fabrikaları söküp söküp getiriyor

Son Güncelleme: 20 EKİM 2011 - TSİ 10:40

Küresel krizi fırsat bilen KOBİ'ler Avrupa'da sağlıktan otomotive kimyadan gıdaya 3 binden fazla firma satın aldı. Bu yolla milyarlarca dolarlık teknoloji transferi sağlandı, istihdam arttı


Türkiye'de makroekonomik verilerinin yanı sıra son olarak işsizlik rakamlarında yakalanan başarıda, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in (KOBİ) gözü kara yatırımları önemli rol oynuyor. Avrupa genelinde yeni açılan şirket sayısında yüzde 37'lere varan oranda gerileme yaşanırken, Türkiye'de 8 ayda 6 bini imalat sanayinde olmak üzere 38 bin 202 yeni şirket açıldı. İmalat sanayinde yakalanan yükseliş trendinin arkasında ise Türk KOBİ'lerinin Avrupa'daki yayılmacı politikaları etkili oldu.


Küresel krizi fırsat bilen Türk firmaları Avrupa ülkelerinden bir yılda 3 binden fazla firma satın aldı. İşbirlikleri ve satın almalarda; kimya, gıda, sağlık, enerji, tekstil perakende, otomotiv ve inşaat sektörleri öne çıktı. Türk firmalarının gerçekleştirdiği satın alımlar sayesinde Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye ciddi bir teknoloji transferi sağlandı. Firmalar zor durumdaki fabrikaların altyapısını know-how ve patentleri ile birlikte Türkiye'ye taşıdı. Marka ve satış altyapılarını ise aynen korudu.


SABAH