4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Krize karşı, ticarete sarılalım

Son Güncelleme: 20 EKİM 2011 - TSİ 13:43

Kısa adı İSEDAK olan İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin İstanbul’da dün düzenlenen toplantısının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bugün coğrafyamızda cereyan eden toplumsal hareketler, değişimin zamanının geldiğinin, geri döndürülemez bir dönüşüm sürecinden geçmekte olduğumuzun kanıtıdır” dedi.


Halkların meşru taleplerine cevap verebilecek siyasi, sosyal ve ekonomik reformların uzlaşı ve diyalog içinde süratle yapılmasını öneren Gül, küreselleşme olgusunun da her alanda etkisini artırdığını vurguladı.


Gül şöyle dedi: “Gelişmeler mevcut sınırların anlamını aşındırmakta, ülkelerin karşılıklı bağımlılığını artırmakta ve uluslararası işbirliği ve dayanışmayı ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline getirmektedir. Müsebbibi olmadığımız küresel ekonomik sorunlardan en az hasarla kurtulmanın yolu, İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki ticareti ve ortak yatırımları artırmaktan, insan, sermaye ve bilgi akışını hızlandırmaktan geçiyor.”


Cumhurbaşkanı Gül, sınırlar arasında malların daha rahat dolaşımını temin etmeye yönelik tercihli ticaret sisteminin kurulması yönünde de önemli çalışmalar yaptıklarını anlatarak, Bangladeş’in de Menşe Kuralları Anlaşmasını onaylamasıyla onaycı ülke sayısının 10’a yükseldiğini, bunun da tercihli ticaret sisteminin hukuki zemininin tamamlandığını gösterdiğini, bundan sonra uygulamaya yönelik işleri tamamlamanın kaldığını dile getirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri arasındaki ticarete önemli bir katkının da İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü tarafından yapılacağına inandığını belirten Gül, “Ticarette teknik engellerin kaldırılması için standartlar kilit rol oynamaktadır. Ülkelerimiz arasında standartların uyumlu hale getirilmesi ve yeni standartların hazırlanması ülkelerimiz arasında ticaretin artmasına çok önemli bir katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.


HÜRRİYET