27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Bankalarda bürokrasi azalacak

Son Güncelleme: 19 ARALIK 2011 - TSİ 10:16

Maliye Bakanlığı, bankalarda bürokrasinin azaltılması için düğmeye bastı. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ uyarınca Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) beyannameleri, bankalarca tek merkezden verilecek. 
BSMV beyannamelerinin, bankalarca tek merkezden verilmesi ve konut finansmanı yapılan sigortalarda BSMV istisnası uygulanmasına ilişkin Gider Vergileri Genel Tebliği, yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.
Söz konusu tebliğle, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın mükellefi olan bankaların, şubeleri tarafından yapılan işlemler dolayısıyla verilmesi gereken hizmet vergisi beyannamelerinin, banka genel müdürlüklerince, bağlı bulundukları Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’na verilmesi sağlanıyor.
Ayrıca tebliğde, 6802 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca konut finansmanı kapsamında yapılan sigortalarda uygulanan BSMV istisnasının uygulanmasında yaşanan belirsizlikleri ortadan kaldırmak amacıyla, bu istisnanın uygulanmasına ilişkin gerekli açıklamaların da yapılacağı öğrenildi.
CUMHURİYET