18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sıcaklıkta ani düşüşe sağlık uyarısı

Son Güncelleme: 29 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:24

Balkanlar'dan önceki akşam gelen soğuk hava dalgası, hava sıcaklığını Türkiye'nin kuzeybatı kesimlerinde 10-12 derece birden azalttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta sonuna kadar bahar yağmurları uyarısı verdi. 
Sıcaklıkların özellikle Marmara bölgesinde hissedilir ölçüde düşeceğini belirtildi ve kısa süreli sağanak yağışların sel taşkınlarına neden olabileceğine dikkat çekildi. Yağışlar, hafta sonuna kadar özellikle Doğu Karadeniz'de etkisini gösterecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yurdun yağışlı ve serin havanın etkisine girdiğini belirterek, "Kuvvetli yağışlar, fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar ve ani sıcaklık düşüşünün oluşturabileceği olumsuz koşullara karşı vatandaşlarımız dikkatli olsunlar" dedi. Hava tahmini Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, serin ve yağışlı hava dalgasının Balkanlar'dan geldiğini belirterek, "Birkaç gündür alçak hava basıncı ve sıcak hava hakimdi. Özellikle kuzey kesimlerde hava hissedilir derecede düştü. Soğuk ve yağışlı hava hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek. Cuma gününden itibaren ise ülke genelinde mevsim normallerinde bir hava bekliyoruz" diye konuştu. 
İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan konuyla ilgili şu tavsiyelerde bulundu: “Vücut sıcakta metabolizmasını yavaşlatır, soğukta metabolizmasını hızlandırır. Kilit noktası buradadır. Ani hava değişimlerinde; sıcak nedeniyle yavaşlamış olan metabolizma hemen hızlanamadığı için o geçiş döneminde soğuk algınlıkları oluyor. Yaz gripleri bir anda artabilir. Sıcak havalardaki davranışlarımızı biraz değiştirmemiz lazım. Bahar ayındaki gibi davranmalıyız. Direncini artıracak bir beslenme tarzını benimsemeliyiz. Yorgunluktan kaçınmalıyız. Uykumuzu iyi almalıyız. C vitamininden zengin beslenmeliyiz.”

Sabah