6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kirli hava en çok yaşlı ve çocukları etkiliyor

Son Güncelleme: 11 ARALIK 2012 - TSİ 11:47

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cahit Demir, kış aylarında dış ortamda hava kirliliğinin odun ve kömür kullanımı nedeniyle arttığına dikkati çekerek, " Kirli hava en çok çocukları ve yaşlıları etkiliyor." dedi.
Demir, hava kirliliğini tüm insanları etkilediğini fakat özellikle küçük yaştaki çocukları ve yaşlıları daha fazla etkilediğini vurguladı. 
Dr. Demir, "Nefes alıp verdiğimiz için hava kirliliği daha çok solunum yolu ile etkili oluyor. Bu burundan başlayıp akciğer ve diğer organlarımızı da etkiliyor. Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin artmasından dolayı akciğer rahatsızlığı olan hastalar bu kirlilikten daha fazla etkileniyorlar. Astım ve KOAH olan hastalar sık atak geçirerek hastaneye yatmaları gerekebiliyor." diye konuştu.

Hava kirliliğinin fazla olduğu dönemlerde özellikle astım hastalarının daha fazla atak geçirdiğini vurgulayan Uzman Dr. Cahit Demir, "Sadece astım hastaları değil kronik kalp, kronik kalp yetmezliği hastaları da hava kirliliğinden etkileniyor. Bu durum doğalgazın daha fazla yaygınlaşmasıyla ancak son bulur. " şeklinde konuştu.