6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sivri burunlu ayakkabı şekil bozukluğu sebebi

Son Güncelleme: 6 KASIM 2012 - TSİ 12:22

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bahri Kasal, ayakkabı seçerken ekonomiklik, dayanıklılık ve şıklık kadar ayak yapısına uygunluğunun da gözönüne alınması gerektiğini söyledi.
Kasal, insan sağlığına uygun üretilmeyen ayakkabıların ayak terlemesi ve kokusunun yanısıra ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi işlevsel bozukluklara yol açtığını belirtti. Bu tür ayakkabıların basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirdiğini ifade etti. Ayakkabının gündelik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Bahri Kasal, "Vücut ağırlığını taşımakta, kilolarca basınca maruz kalmaktadır. Bu durumda ayaklarımızı, sakatlanma ve incinmeye karşı ayakkabılar korur.
Oysa ayakları korumak bir yana, bazı ayakkabıların kendisi sakatlıklara neden oluyor. Bu bakımdan çoğunlukla kapalı ve sert malzemeden yapılan kışlık ayakkabı, yazlık ayakkabıya göre daha önemlidir, alırken daha dikkatli olmak gerekir." diye konuştu. Şık ve gösterişli ayakkabıların genellikle pek sağlıklı olmadığını öne süren Dr. Kasal, bilinçli ayakkabı seçiminin bazı rahatsızlıkların oluşmasını engellediğini belirtti.
Kasal, "Şıklık adına özellikle kadınlar için yapılan yüksek topuklu, dar ve sivri burunlu ayakkabılar, ayak sağlığı açısından pek çok sakıncayı da beraberinde getiriyor. Sivri burunlu ayakkabı, parmakları uca doğru toplayarak doğal duruşunu etkiliyor, ayak başparmağı bozukluğu, ayak başparmağında çıkıntı, ayak önü ağrıları, tırnak batmaları, nasırlar ve kalıcı şekil bozukluklarına neden oluyor."

Milli Gazete