26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Ramazan heyecanı Türkiye’yi sardı

Son Güncelleme: 9 TEMMUZ 2013 - TSİ 10:44

Ramazan heyecanı Türkiye’yi sardı. İstanbul’un tarihi semtlerinden Eminönü’nde,  Ramazan’ın simgesi Mısır Çarşı’sında dün ciddi bir hareketlilik vardı. Kurulacak iftar sofraları için yapılan alışveriş esnafın yüzünü güldürürken, en çok rağbet gören ürün ise her Ramazan’da olduğu gibi yine hurma. Çarşıda hurmanın kilosu 5 lira ile 120 lira arasında değişiyor.
Mısır Çarşısı ve çevresinde  tatlı bir telaş başlamış durumda. İftar sofralarını süsleyecek yemekler için alışverişe çıkanlar, tarihi çarşıdaki yoğunluğu daha da artırdı. Ramazan alışverişi için çarşı ve çevresini tercih eden İstanbullular, bütçelerine göre alışverişlerini yapıyor.
Çeşit çeşit lokumların, kuruyemişlerin ve şarküteri ürünlerinin satıldığı çarşıda esnaf, fiyatlarda geçen seneye göre herhangi bir artış olmadığını hatta bazı ürünlerde fiyatların düştüğünü belirtiyor.
Komposto yapımında kullanılan vişne, erik, kiraz, kayısı ve üzüm her tezgahta bulunuyor. 20 liradan başlayan kuru meyve fiyatları 50 liraya kadar çıkıyor. Susuzluğa iyi gelen demirhindi ve meyankökü de en çok satılanlar arasında. Şarküteri ürünlerinde ise en çok pastırma, beyaz peynir ve tereyağı tercih ediliyor.

Milliyet