18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

En sıcak Temmuz

Son Güncelleme: 10 TEMMUZ 2015 - TSİ 11:57

Uzmanlara göre Avrupa'yı kasıp kavuran aşırı sıcakların nedeni okyanus atmosfer enerji döngüsünü değiştiren El Nino doğa olayı. El Nino'nun güney salınımı bu yıl iki kat büyük.

Avrupa'da aşırı sıcakların nedeni oluşturduğu sıcak akıntılarla okyanus-atmosfer enerji döngüsünde değişimlerine neden olan El Nino doğa olayının güney salınımları gösteriliyor. Fransa Meteoroloji Ajansı ve NASA, büyük bir El Nino dalgasının mayıs ve temmuz ayında adeta dünyanın üzerine çökeceğini duyurmuştu.

Marie Curie Üniversitesi'ne bağlı LOCEANS Laboratuvarı uzmanları sıcaklıkların temmuz sonuna kadar devam edeceğine ve Avrupa'da ve dünyanın geri kalanında yüksek sıcaklıklar yaşanacağına dair açıklama yapmıştı. Üstelik bu yılki El Nino'nun küresel ısınma nedeniyle daha önceki yıllardakilerden çok daha şiddetli olacağı belirtiliyor. Uzmanlar bu yüzden güney salınımının büyüklüğü nedeniyle bu yılki El Nino'ya 'Büyük El Nino' anlamına gelen 'El Nino Grande' adı veriliyor. El Nino'nun Asya'daki muson yağmurlarını azalttı. Avustralya'da kuraklığı artırdı., Meksika'da sellere ve ABD'de ise yoğun kar yağışlarına neden oldu. El Nino'nun Avrupa ve Türkiye'deki etkisi ise aşırı sıcaklık ve kuraklık.

İklim analiz uzmanları da bu sene temmuz ayını yılın en sıcak ayı olarak liste başı yapıyor. Mayıs'ta ise yeryüzünün ortalama sıcaklığının 20'nci yüzyıldaki sıcaklığa göre 0,87 santigrat derece daha fazla olduğu ölçüldü.

Dünyanın her tarafında El Nino yüzünden çıkan doğa olayları çeşitleniyor: Kutup bölgelerindeki buz tabakasının yüzde 5,5 oranınca azalması, okyanuslarda büyük sıcaklık yükselişleri, tayfunlar ve kasırgalar El Nino'nun neden olduğu başlıca doğal afetleri oluşturuyor.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA), El Nino'nun daha önceki yıllara göre daha uzun sürebileceğini açıkladı. Normalde 6 ila 8 ay sürmesi beklenirken, bu sene başlayan El Nino'nun ise etkisinin 2 yıla kadar uzayabileceği ifade ediliyor. El Nino'nun ekonomiye olan olumsuz etkisi nedeniyle birincil gıda maddelerinin fiyatlarının yükseltmesi bekleniyor.

Sabah