6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sezaryen çocuklar obezite ve astıma daha açık

Son Güncelleme: 20 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:44

Sezaryen doğumla dünyaya gelen çocukların astım, obezite ve diğer hastalıklara karşı daha savunmasız kaldığı belirtildi.

İngiltere’den Dr. Tim Spector, sezaryenle doğan çocukların başta obezite olmak üzere, astım ve diğer bağışıklık temelli hastalıklar karşısında daha savunmasız olduğunu söyledi. Yapılan araştırmalar, çocukların doğumdan itibaren ilk karşılaştıkları bakterinin, ilerleyen yaşlarda sağlıklarına büyük katkı sağladığını ortaya koyuyor. Doğum kanalından geçerken bir dizi yararlı bakteriye maruz kalarak normal doğumla dünyaya gelen çocukların bağışıklık sistemi, sezaryenle dünyaya gelen çocukların bağışıklık sistemine göre daha avantajlı.

Türkiye sezaryende dördüncü sırada

Dr. Spector, doğum kanalından geçmediği için faydalı bakterilere maruz kalmayan bebeklerin kilo almaya daha yatkın hale geldiklerini, astım ve diğer bağışıklığa bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı daha savunmasız kaldıklarını belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmaya göre, 2000 yılında dünya genelinde 12.1 olan sezaryen oranı, 2015’te yüzde 21.1’e çıktı. Araştırmaya göre Türkiye, sezaryen ile doğumda, yüzde 53 oranla dünyada dördüncü sırada yer alıyor.

Hürriyet