24 Zilka'de 1441 | 15 Temmuz 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kazakistan'da açıkta namaz yasaklandı!

Son Güncelleme: 13 KASIM 2012 - TSİ 16:26

Kazakistan Meclisi tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan ülkedeki dini faaliyetleri düzenleyen yasaya tepkiler giderek artıyor. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar yasanın ülkede meydana getireceği sıkıntılara vurgu yapıyor.
Kabul edilen yasaya göre, resmi devlet dairelerinde (kamusal alan) namaz kılmak yasaklandı. Kararın alınmasının ardından bir süre sessiz kalan Kazakistan Diyanet İşleri Başkanı Abusattar Derbisali, geçtiğimiz günlerde tepkisini dile getirdi. 
Derbisali, resmi mekanlarda namaz yasağının Kazakistan'da yaşayan Müslümanlar üzerinden ciddi yaralar açabileceğini söyledi.
Alınan bu kararın herhangi bir fayda sağlamayacağını ifade eden Derbisali, yüzde 72' si Müslüman olan ülkede alınan bu kararın, kapanamaz yaralara yol açabileceğini duyurdu.
Meclis Komisyonunda yasa görüşülürken birçok maddede 100'den fazla değişiklik yapılmasına rağmen devlet dairelerinde namaz kılmaya yasak getiren madde aynen korundu.
Alınan karara bir tepki de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) geldi.

AGİT adına konuyla ilgili açıklama yapan Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Başkanı, din ve inanç özgürlüğü açısından aşırı derecede kısıtlayıcı olan yeni yasanın, Kazakistan'da dini özgürlükleri kısıtlamak için hazırlandığını söyledi.