23 Zilka'de 1441 | 14 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrasya Nanorubla mı geçiyor?

Son Güncelleme: 9 MAYIS 2012 - TSİ 10:59

Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Grigoriy Marchenko, Rusya basınında yer alan habere göre Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında 2010 yılından itibaren başlatılan Gümrük Birliği uygulaması ile başlayan sürecin Avrasya ülkeleri arasında tek ekonomik alan ile devam edeceğini ve nihayetinde entegrasyon sürecinin tamamlanması ile birlikte Avrasya Birliği'nin hayata geçeceğini kaydetti.

Bunun sonucu olarak da bölge ülkeleri arasında ortak para biriminin uygulanacağını belirten Marchenko, bu sürecin 10-12 yıl içinde tamamlanacağını, Avrupa Birliği'nin kurulması sırasında da Fransa'nın Frank, Hollanda'nın Gulden ve Avusturya'nın Shilingi'nin Alman Markı'na bağlandığını, bu paraya yeni bir ismin verilmesi ile de Avro'nun ortaya çıktığını anımsattı. Marchenko, Avrasya Birliği'nin kurulması sonrasında çıkacak ortak para birimi için de "Nanorubl" ismini teklif etti.
Ruble'nin şu anda Rusya'da kullanılan para birimi olduğunu, Nan'ın da Kazakistan ve Türk Cumhuriyetleri'nin çoğunda "ekmek" manasına geldiğini anlatan Marchenko, bu ismin Avrasya ülkeleri arasında genel kabul göreceği değerlendirmesini yaptı.
Millî Gazete