6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İran'dan ithal edilen petrol yüzde 20 azaltılıyor

Son Güncelleme: 31 MART 2012 - TSİ 12:53

Güney Kore zirvesinden hemen sonra gidilen İran’ın ardından kritik bir karar geldi. Türkiye ihtiyacının yüzde 51’ini ithal ettiği İran’dan aldığı ham petrolü yüzde 20 oranında azaltacak. 
İran yerine Libya’dan 2012 yılı içinde yaklaşık 1 milyon ton civarında ham petrol alınacak. Libya’dan sadece 2009 yılında 139 bin ton ham petrol ithal edildi. 2008, 2010 ve 2011 yılında herhangi bir ithalat olmadı. Ayrıca Suudi Arabistan’dan spot alım ya da uzun vadeli petrol alım anlaşması yapılacak. Uzmanlara göre İran yerine Libya’dan petrol alımı faturayı 7-8 milyon dolar arttıracak. 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dün Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İran’dan alınan petrolün bir kısmının, Libya’dan alınacak petrolle değiştirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını söyledi. Türkiye’nin İran’a yaptırımlar konusunda halen Birleşmiş Milletler kararlarını dikkate aldığını ve bu bakışlarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyleyen Yıldız, “Ancak gerek İran ile yaptığımız görüşmelerde gerekse bizim bu politikalarımız çerçevesinde TÜPRAŞ ile yaptığımız görüşmelerde, İran’dan aldığımız petrolün bir kısmının Libya ile bu yıl içinde değiştirilmesine dönük çalışma başlattık, karar aldık. Libya’dan alacağımız petrol miktarı 1 milyon ton olacak” dedi. Suudi Arabistan’dan da spot alım ya da uzun dönemli kontratlarla petrol alınacağını kaydeden Yıldız, “Bunlarla İran’dan ham petrol alımı bir miktar düşmüş olacak. Libya’dan alacağımız petrol ile İran’dan aldığımız petrolden düşüş miktarı yüzde 10’lara karşılık geliyor. Suudi Arabistan’dan alacağımız petrol ile bu miktar biraz daha azalacak” diye konuştu. 
Radikal