20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yatak odasındaki TV uyku bozuyor

Son Güncelleme: 16 MAYIS 2018 - TSİ 10:49

Teknoloji bağımlılığı uykuları da bölüyor. Yapılan araştırmaya göre çocuğun yatak odasında ekran varsa uyku süresi azalıyor. Gelişen teknolojiyle hayatımızın her anına nüfus eden ekranlar olumlu olduğu kadar olumsuz etkiye de sebep oluyor.

0-2 yaş dönemi çocukların teknoloji maruziyetine dair bir araştırmayı paylaşan Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı araştırma görevlisi Rüstem Mustafaoğlu, 0-2 yaş grubunda çocuğu olan 40 ebeveynle yapılan görüşmeye dayalı araştırma sonrası akşam saatlerinde televizyon izlemeye maruz kalan 6-12 aylık bebeklerin uyku sürelerinin, maruz kalmayanlarla karşılaştırıldığında belirgin şekilde azaldığının görüldüğünü kaydetti. Mustafaoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sosyal medyayı aşırı kullanan veya yatak odasında teknolojik cihazlarla uyuyan çocukların uyku bozuklukları açısından daha fazla risk altında olduğu tespit edildi. Bu bakımdan çocuk gelişimi açısından 0-2 yaş aralığı büyük bir öneme sahip. Gün içinde ebeveynlerin teknolojik cihaz kullanım süresini 148.4 ile 272.2 dakika arasında değiştiğini tespit ettik.

Ebeveynlerin gün içerisinde televizyon izleme süresi 47.6 ile 92.3 dakika arasında değişirken, telefon kullanma süresi ise 34.5 ile 86.6 dakika arasında değişkenlik gösteriyor. 0-2 yaş bebeği olan ailelerin tablet kullanma süresi 19.5 ile 70.8 dakika arasında seyrediyor. Çocukların uyumadan önce cihaz kullanma süresi 9.2 ile 21 dakika arasında değişiyor. Ebeveynlerin yüzde 58.3’üne göre teknolojik cihaz kullanımı çocukların uyku sürelerini azaltırken, yüzde 42.8’ine göre de çocukların uykuya dalma, geç uyuma, geç uyanma ve kabus görme gibi uyku sorunlarına neden olduğu bildirildi. 0-2 yaş grubu çocuklar bile gün içerisinde yaklaşık 2.5 saat teknolojik cihazlara maruz kalıyor.”

Milliyet