14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Sahilde atık paniği

Son Güncelleme: 10 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:00

Karadeniz’de önceki gün hızı zaman zaman 100 kilometreye çıkan fırtınanın sahile getirdiği atıklar vatandaşlarda endişe yarattı. 500 metrelik sahili kaplayan atıklarda gaz ölçümü yapıldı...
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde dev dalgaların sahile getirdiği atıklar paniğe yol açtı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki hayvan çiftliklerinden atıldığı sanılan maddelerde gaz ölçümü yaparken, alınan örnekler laboratuar incelemesine gönderildi.
Beldede önceki gün etkili olan fırtınayla birlikte oluşan dev dalgaların çekilmesi ardından sahili kaplayan atıklar, belde halkı arasında paniğe neden oldu. Filyos Belediyesi ekipleri, halkın haber vermesi üzerine yaklaşık 500 metrelik sahili tamamen kaplayan atıkları inceledi.
Hayvansal atığa benzeyen cisimlerde gaz olabileceğini düşünen belediye ekipleri, Zonguldak Valiliği’ne durumu bildirdi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, sahilde gaz ölçümü yaptı. Tehlikeli bir duruma rastlamayan ekipler, ilk incelemede hayvansal atık olduğu tahmin edilen atıklardan aldıkları örnekleri, laboratuvar incelemesine gönderdi. 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Öztürk, “Büyük bir olasılıkla o bölgedeki çiftliklerde biriken atıklar. Hayvansal atık olduğunu tahmin ediyoruz. Yoğun yağmurdan dolayı deniz taşınca dalgalar malzemeleri deniz kıyısına sürüklemiş. Tehlike oluşturacak herhangi bir şey değil. Kesin sonuç incelemenin ardından belli olacak” diye konuştu.
MİLLİYET