6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Dünya piyasalarında Japonya ve Çin endişesi

Son Güncelleme: 14 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:51

Dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya'da büyüme verilerinin, beklenenin altında çıkması, küresel piyasaların haftaya düşük moralle başlamasına neden oldu.

Nitekim küresel durgunluğun Asya ülkelerine de yayılacağı korkusuna kapılan yatırımcıların, hafta başında hisselerini elden çıkarmaya başladıkları belirtiliyor.

Dün açıklanan verilere göre Japon ekonomisi, nisan-haziran döneminde yıllık bazda yüzde 1.4 büyüdü. Cuma günü de Çin'de açıklanan dış ticaret rakamları hayal kırıklığı oluşturmuştu. Çin'de temmuz ihracatının yüzde 1 arttığı açıklanmış, bu da yüzde 5'lik tahminlerin oldukça altında kalmıştı. Hong Kong ve Singapur da ikinci çeyrekte düşük büyüme rakamları açıklamıştı.

Tüm bu verilerin, küresel yatırımcılarda korku oluşturduğu kaydedilirken, söz konusu endişenin, Asya pazarlarının ABD ve Avrupa'daki durgunluğun aşılmasında bir kurtuluş yolu gibi görülmesinden kaynaklandığına dikkat çekiliyor.

Bu durum, Asya borsalarının birçoğunda hisse fiyatlarının haftanın ilk gününe düşüşle başlamasına neden olurken, Avrupa ve Amerikan borsalarında da düşüşler kaydedildiği bildiriliyor.

Bununla birlikte Avrupa piyasalarında euro, dolar karşısında yükselirken, Brent petrolün varil fiyatı 114 dolara çıktı.

Milliyet