23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Okul kantinlerine sıkı gıda denetimi

Son Güncelleme: 28 AĞUSTOS 2013 - TSİ 11:38

İstanbul İl Özel İdaresi'nin, "Gıda Denetim Destek Projesi" kapsamında aldığı 100 aracın İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü'ndeki devir teslim törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker gazetecilerin, "Okulların açılması öncesinde kantin denetimlerini artırdınız mı?" sorusu üzerine, sağlıklı beslenme öğretiminin okul öncesinde başladığını belirtti.

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile ortak çalışma yaptıklarını anlatan Eker, "Geçen yıl okul kantinlerinde uygulanmak üzere bir hijyen kılavuzu yayınladık. Kantinlerde, özellikle gıda servisinde çalışanların eğitimi başladı" dedi. Eğitimlerin bu yıl da devam edeceğini kaydeden Eker, "Satışa sunulan gıda maddelerinin düzenli aralıklarla denetlenmesi, çeşitli numuneler alınması uygulaması da sürecek" diye konuştu.

Velilerin çocukların tüketeceği gıdalar konusunda hassas davranmasını ve görevlilere yardımcı olmasını isteyen Eker, sağlıklı beslenme, obeziteyle mücadele ve gıdaların hijyenik olması konusundaki çalışmaların devam ettiğini söyledi. Eker, okul sütü uygulamasına bu yılda devam edileceğini sözlerine ekledi.

Sabah