5 Zilka'de 1442 | 16 Haziran 2021 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

ÇEKÜD: Bayramı, çevremizi kurban etmeden geçirelim

Son Güncelleme: 3 EYLÜL 2013 - TSİ 11:05

Kurban Bayramına sayılı günler kala  kurbanlıkların pazarlara gelişinden, satışına, kesiminden dağıtıma kadar geçen sürede yapılması gerekenler konusunda en yetkili makamların yaptığı uyarıcı açıklamalardan en kârlı çıkan çevre oldu.
Son olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurban kesimlerinde halkı bilgilendirmek, hayvan ve çevre sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla ''kamu spotu'' hazırladı. 
Kamu spotu ile vatandaşların kurbanlıklarını güvenilir yerlerden satın almaları, hayvanları sağlıklı olanlar arasından seçmeleri, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun bir şekilde kesimlerini yapmaları ya da yaptırmaları hususlarında farkındalığını artırmak amaçlanıyor. Kamu spotu ile ayrıca halk sağlığı ve gıda güvenirliği, hayvan sağlığı ve refahı ile çevre sağlığının korunması hedefleniyor.
Duyarsız kalmayın
Valilikler de, Kurban Bayramı'nda uyulması gereken konularla ilgili bir genelge yayımlamaya başladı.  Genelgede park, cadde, sokak, meydan gibi umuma açık ve çevre hijyen şartları yeterli olmayan mahallerde kurban kesimine kesinlikle izin verilmeyeceği, kurban kesim yerleri dışında belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak kurban kesenler hakkında yasal işlem yapılacağı vurgulanıyor.
Yapılan çalışmaları değerlendiren Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, "Bütün bunlar, kurban hizmetlerinin sağlık şartları ve çevre temizliği ile dini hükümlere uygun bir şekilde yürütülmesine esas olan şeyler. Uygulandığı takdirde de çevreyi duyarsızlığa kurban etmeden bir bayram geçirmemize vesile olacaktır" dedi.
Kurban satış ve kesim yerlerinin il ve ilçe Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlendiğine dikkat çeken Yorulmaz, "Kurban satış ve kesimi için gerekli alt ve üst yapının tesisi için artık daha hassas yaklaşılmakta. Kurban atık ve çöplerinin toplanması ile satış ve kesim yerlerinin temizliği gibi konular sadece çevre kuruluşlarının değil tüm toplumun duyarlılık alanına girmeye başladı. Bunda şüphesiz uygulanan müeyyidelerin rolü vardır. Benzer konulardaki müeyyideler bayram günleri dışında da etkin şekilde uygulanmalı" diye konuştu.
Çevresiz bayram olmaz
Kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda din görevlisi, veteriner, kasap, yardımcı personel ve gerekli araçların bulundurulması gerektiğini belirten Yorulmaz, "Kurban hizmet birimleri oluşturulurken çevre konusundaki hassasiyetler de ön plana çıkarılmalı. Çirkin görüntüleri bertaraf etmek yerine bunlara meydan verilmeyecek bir organizasyon planı hazırlanmalıdır. Bayram artık daha sıcak mevsimlere denk geliyor. Bu nedenle ile hijyen ve temiz çevre meselesi daha bir önem kazanıyor. Kurbanlıkların barınmasından, taşınmasına, kesiminden dağıtımına her adımda çevre faktörü göz ardı edilmemeli. Mevsim şartları gereği gelecek 10 yıl için bu konular dikkate alınmalıdır" dedi.
Bu vesileyle tüm Müslümanların bayramını da tebrik eden Yorulmaz, "Kendinizi fakirlerin duasından mahrum bırakmayın" çağrısında bulundu.
Hizmet yarışı
Öte yandan kurbanlıklarla ilgi bağış faaliyetleri de hız kazandı. Bu konudaki hizmetleri geleneksel hale getiren Avustralya Mahmud Es'ad Coşan Vakfı, düzenlediği "7. Uluslararası Kurban Organizasyonu" ile kurban ibadetini kolaylaştırma ve lâyıkıyla yerine getirme konusunda vatandaşlara tavsiyelerde bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda düzenlediği kurban organizasyonuyla Endonezya'daki yardıma muhtaç yüz binlerce aileye yardım elini uzatan vakfın, bu seneki çalışmaları ve kurban organizasyonu hakkındaki detaylı bilgi www.mecvakfi.org sitesinden kamuoyuna ilan edildi. Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bu yılki kurban organizasyonumuzda bir kurban bedeli 175 Avustralya Doları olarak belirledi (Yaklaşık 330 TL olup rakam döviz kuruna göre değişebilmektedir). Kurban organizasyonumuza yalnızca kredi kartı ile web sitemiz www.mecvakfi.org üzerinden kayıt kabul edilmektedir” denildi.

Kurban bağış ve vekâlet işlemleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sadece internet üzerinden gerçekleştiriliyor. www.mecvakfi.org sitesini ziyaret edenler hem kurban organizasyonuyla ilgili detaylı bilgi ediniyorlar, hem de kredi kartıyla kurban bağışında bulunabiliyorlar.

AKRA FM