25 Zilhicce 1442 | 5 Ağustos 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kurban Bayramı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Polis vatandaşı broşürle uyarıyor
Kırıkkale'de Polis, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde sokak sokak gezerek vatandaşları hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına karşı bilinçlendiriyor.

Tecrübesi olmayanlar uzun yola çıkmasın
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Kurban Bayramı için yola çıkacak vatandaşların özel araçları yerine otobüs kullanmalarını tavsiye ederek, ''Hem trafikteki araç sayısının azalması hem de kazaların önlenmesi adına bunun yapılması gerekir. Çünkü insanlarımızın uzun yol şoförlük tecrübesi az'' dedi.

Strese giren hayvanın eti çabuk bozuluyor
Et ve et ürünlerinden kaynaklanan gıda zehirlenmelerinin önemli bir paya sahip olduğunu belirten uzmanlar, strese giren hayvandan elde edilen etin daha çabuk bozulduğunu bildirdi.

Kurban alanlarında sağlıksız hayvan olmaz
Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kurbanlık seçerken, küçükbaş hayvanın beline dokunulduğunda, ele çok fazla kemik dokusu gelmemesi gerektiğini, bel kısmında ele gelen dolgunluğun hayvanın besililiğinin en doğru anlaşılma şekli olduğunu belirterek, büyükbaş hayvanın da ergenliğe ulaşması, yavruluk dönemi dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesi gerektiğini söyledi.

ÇEKÜD: Bayramı, çevremizi kurban etmeden geçirelim
ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz, "Kurban hizmet birimleri oluşturulurken çevre konusundaki hassasiyetler de ön plana çıkarılmalı. Bayram artık daha sıcak mevsimlere denk geliyor. Hijyen ve temiz çevre meselesi daha bir önem kazanacak. Kurbanlıkların barınmasından, taşınmasına, kesiminden dağıtımına her adımda çevre faktörü göz ardı edilmemeli" dedi.

Kurbanda açık görüş imkanı
Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, Kurban Bayramı süresince açık görüş yapabilecek. Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle belirlenen esaslar çerçevesinde ve belirtilen günlerde açık görüş yaptırılacak.

Trafik kazalarında ilk 10'dayız
Kurban Bayramı tatiline çıkacakları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin trafik kazalarında ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirtti.

Bayramda sonbahar havası yaşanacak
Ülke genelinde etkili olan yağışlar, Kurban Bayramı'nın ilk gününden itibaren doğu bölgelere hareket edecek, batıda ise genellikle parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı, bayram süresince ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Mahmutpaşa'da bayram yoğunluğu
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi alışveriş merkezlerinin yanı sıra pazarlarda da yoğunluk yaşanıyor.

Besiciler 3 gün kabusu yaşıyor
Büyükbaş hayvanlarda yüksek ateşe yol açan ve halk arasında "üç gün" olarak bilinen hastalık Güney bölgelerinde hayvan yetiştiricilerini tedirgin ediyor.

Bayramdır, Gelin Barışalım, Birleşelim!
Merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi'nin Kadın ve Aile Dergisi'nin Nisan 1997 nüshası için kaleme aldığı ''Bayramdır, Gelin Barışalım, Birleşelim'' adlı başmakalesini, Kurban Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz.

Hayvanların etine kesik elle dokunmayın
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, "Hayvandan insana geçen önemli hastalıklar var, bunların başında brusella geliyor.

Kurban için hayvan sıkıntısı yok
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ortaklığında yürütülen “Çiğ Sütte Kalitenin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Balıkesir, İzmir, Bursa, Tekirdağ ve Ankara’da kurulan “Çiğ Süt Analiz” laboratuvarlarının İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Ekim ayında Kurban Bayramı kutlanacağını ve kurbanlık sayısında sıkıntı olmadığını söyledi.

Kurban'ın ekonomiye katkısı 4 milyar TL
Kurban Bayramı, hayvan üreticileri başta olmak üzere turizmden gıdaya, tekstilden ulaşıma kadar birçok sektörün yüzünü gülderecek. Kurban Bayramı dolayısıyla yüzü gülecek ilk sektör hayvancılık.

Bakanlık'tan kurbanlıklar için uyarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, yaklaşan "Kurban Bayramı" nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve alacak vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve artacak yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi için açıklama yapıldı.