8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Her iki ögrenciden biri açıkögretim okuyor

Son Güncelleme: 10 ŞUBAT 2017 - TSİ 11:20

Üniversitelerde öğrenci sayısı 6.7 milyona ulaştı; bu öğrencilerden yaklaşık 3.3 milyonu açıköğretimde okuyor. Yani her iki öğrenciden biri açıköğretimde. 1.6 milyon ile en fazla öğrenci, ilk uygulamayı başlatan Anadolu Üniversitesi’nde yer alıyor

Türkiye’de önlisans, lisans, lisansüstü, ikinci öğretim, açıköğretim, uzaktan öğretim olmak üzere üniversitelerde toplam 6 milyon 689 bin 185 öğrenci öğrenim görüyor. Bu öğrencilerden 3 milyon 309 bin 70’i açıköğretimde okuyor. Yani her iki üniversiteliden biri açıköğretimde.

Bir an önce iş hayatına atılmak, meslekte bulunduğu konumdan bir üst göreve yükselmek, askerliğini tecil ettirmek isteyenlerin açıköğretim fakültelerini tercih etmesi öğrenci sayısının artmasında önemli etken. Mezuniyette örgün öğretimi bitiren öğrencilerin aldığı diplomalardan bir farkı olmadığı için de son yıllarda pek çok kişi üniversitede açıköğretimideki bölümleri tercih ediyor.

Açıköğretim fakülteleri dışında üniversiteler uzaktan eğitim programları da açmaya başladı. Bu programların farkı, dersleri akademisyenler internetten ya canlı olarak ya da video ile anlatıyor; öğrenciler de bu dersleri takip edebiliyor. Canlı işlenen derslerde akademisyenlere sorular yöneltilebiliyor.

Zaman ve mekândan bağımız öğrenci ve öğretim elemanını, internette bir araya getiren uzaktan öğretim programlarına katılanlar, örgün öğretime devam eden öğrencilerle aynı imkânlardan yararlanıyorlar. O nedenle uzaktan öğretim programlarına da her geçen yıl öğrencilerin ilgisi artıyor.

Milliyet