14 Zilhicce 1441 | 4 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Dijital bağımlılık endişe verici

Son Güncelleme: 15 ARALIK 2017 - TSİ 13:02

Günün önemli bir bölümünü sosyal medyada beğeni alma kaygısıyla fotoğraf ve video paylaşarak geçiren çocuklar, bekledikleri ilgiyi göremediklerinde depresyonla başlayan psikolojik sorunlar yaşıyorlar. Uzmanlar, çocukların günlük internet kullanımının 1 saati geçmemesi konusunda aileleri uyarıyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde gece gündüz saatlerce zaman geçiren çocuklar, akıllı telefonlarını ellerinden düşürmüyor, bilgisayar ve tabletlerinin başından kalkmıyor.

Sosyal medyada etiketler üzerinden milyonlarca insana ulaşan çocukları, birçok tehlike bekliyor. Bu siteler üzerinden hiç tanımadıkları insanlarla iletişime geçerek kişisel bilgilerini paylaşan çocukların, şifreleri kırılarak hesapları ele geçirilebiliyor, profillerindeki fotoğraflar kötü amaçlar için kullanılabiliyor.

Dr. Asya Armağan, kontrolsüz sosyal medya kullanımının çocuklarda oluşturduğu ruhsal ve sosyal zararları şöyle sıralıyor:

Sosyal medyada çocuklar, yaş ve ruhsal gelişimine uygun olmayan şiddet yönelimli içeriğe maruz kalabiliyorlar. Bu da çocuk ve gençlerin şiddet karşısında duyarsızlaşmasına, saldırgan davranışlarda artışa neden olabiliyor.

Sanal ortamda ırkçılık, ayrımcılık gibi zorbalığa tanık olabiliyorlar. Reklam endüstrisi için de önemli bir hedef halindeler. Mahremiyet duygusunun gelişmesi güçleşebiliyor. Sanal ortamdaki ilişkiler, çocuğun “gerçek” kişilerarası ilişkiler kurmasını zorlaştırabiliyor.

Dengeli ve güvenli bir internet kullanımı sağlanamazsa, çocuklar, tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi yoksunluğunda ortaya çıkan ruhsal sıkıntıyla karakterize olan internet bağımlılığıyla karşı karşıya kalıyorlar.

‘Doğayla buluşsunlar’

Uzmanlar ise ebeveynlerin ders çalışmaları, yemek yemeleri, sıkılmamaları için akıllı telefon ve tabletleri çocuklara ödül gibi verdiğini belirtiyor; ailelere şunları öneriyor: “Çocuklarınızı yeni yerlere götürün, doğayla buluşturun. Toprakla, bitkilerle tanışsınlar. Teknolojiyi de kontrollü bir şekilde kullanmalarına müsaade edilebilirsiniz.”

“Çocukların internet kullanımının sınırlandığı saatlerde ebeveynlerin tablet ya da akıllı telefon kullanımını bırakmaları ve çocuklarıyla birlikte farklı etkinliklere yönelmeleri, kısıtlamanın getireceği zorlukları ortadan kaldırabilir”

Milliyet