18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran uranyumu azaltıyor

Son Güncelleme: 21 OCAK 2014 - TSİ 13:39

Birleşmiş Milletler’e bağlı bir heyet, İran’ın Natanz kentindeki nükleer tesiste bulunan uranyum zenginleştirme donanımını söktü. İran, kısa süre önce BM ile tarihi bir anlaşmaya imza atarak nükleer programında değişikliğe gitmeyi kabul etmişti.

İran televizyonu, UAEK’ya bağlı müfettişlerin Natanz nükleer tesisinde uranyum zenginleştirme donanımı üzerindeki çalışmasını gerçekleştirdiğini duyurdu. BM ile İran arasında yapılan ve dün yürürlüğe giren anlaşma kapsamında, İran yüksek seviyede uranyum zenginleştirmesini durduracağını kabul etmişti. Böylece, Batı dünyasının uzun yıllar endişe ettiği, nükleer bomba geliştirilmesine kapı açabilecek uranyum İran tarafından üretilmeyecek.

İran Atom Enerjisi Kurumu Ali Ekber Salihi, ‘yapılacak anlaşmayla İran karşısındaki yaptırımlardan oluşan buzdağı erimeye başladığını’ söyledi.  BM ile İran arasında ilk olarak Kasım 2013’te varılan anlaşma, İran’a uygulanan ekonomik ambargonun azaltılması açısından büyük önem taşıyor. Anlaşma kapsamında, İran’ın petro-kimya ihracatı, otomotiv sanayii, altın ticareti ve diğer değerli metallerine uygulanan ambargolar askıya alınacak. İran’ın anlaşmadan doğan kazancının 7 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Millî Gazete