8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Çin Doğu Türkistan'a baskısını artırdı

Son Güncelleme: 23 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:36

Mart ayında yapılacak toplantıları bahane eden Çin Doğu Türkistan üzerindeki baskıyı artırdı. Hotan'da yüzlerce cami kapatıldı, 129 kişi gözaltında. Doğu Türkistan'daki Çin baskısı artarak sürüyor.

Önümüzdeki Mart ayında bölgede yapılacak ulusal parlamento toplantıları için güvenlik tedbirleri gerekçe gösterilerek yeni bir operasyon başlatan bölgesel hükümet, 129 Müslüman Uygur'u "yasadışı" dini faaliyette bulundukları iddiasıyla tutukladı. Hotan şehrinde en az 200 caminin de kapatıldığı bildirildi.
Münih merkezli Dünya Uygur Kongresi başkanı Dilşat Raşit, "Çinli yetkililer, bölgedeki dini hürriyete karşı eşi görülmemiş bir kısıtlama başlattı" dedi. Raşit'in açıklamasına göre, yaklaşık 3 bin Uygur'a da ibadetleri nedeniyle para cezaları verildi. Gözaltına alınanların bin 400 civarında olduğu iddia edilirken, resmi kayıtlara göre 129 kişi gözaltında...
Raşit gözaltına alınanlar arasında 14 yaşında çocuklar ile 76 yaşında yaşlılar da olduğunu, gençlerin "izinsiz dini toplantılara" katıldıkları için cezalandırıldığını söyledi. Uygur sözcü gençlerin tek suçunun Kur'an öğrenimi görmek olduğunu belirtti.
Çinli yetkililer, resmi izin verilmeyen yerlerde Kuran-ı Kerim eğitimini "yasadışı dini faaliyet" olarak niteliyor ve cezalandırıyor.
Hotan belediye sitesinde yer alan bir raporda ise son baskınlar "istikrar" çalışmalarının bir parçası olarak gösterildi, ve "dış düşman unsurlara" karşı tedbir alındığı söylendi.
Resmi açıklamaya göre 214 "yasadışı" yerde bin 478 kişinin dini aktivitelere katıldığı tespit edildi, bin 498 Uygur ise "geleneksel Müslüman kıyafeti" giydikleri için cezalandırıldı.
DÜNYA BÜLTENİ