3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Türkiye’nin Soçi Kış Olimpiyatları bilançosu

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2014 - TSİ 13:35

TÜRKİYE’nin sadece 6 sporcu ve açılışta hükümetten 5 temsilciyle yer aldığı ‘Soçi Kış Olimpiyatları’na giden seyirci sayısı da ‘sıfırın altında’. Türkiye’nin en büyük tur operatörleri İstanbul’dan uçakla sadece 1 saat 20 dakika süren Soçi için hiç talep gelmediğini belirtiyor.

Havalimanları yetmedi

7 Şubat’ta başlayan ve 23 Şubat’a kadar devam edecek olan olimpiyatlara Türkiye az ilgi gösterirken dünyanın da olimpiyatlara ilgisi öncekilere göre çok yoğun değildi. Sochi’de 1.1 milyon bilet satılması planlanırken halen 330 bin biletin satılmayı beklediği belirtildi. Ancak  Rusya’nın Soçi kentine giden özel uçaklar, şehirdeki havalimanında park yeri kalmaması nedeniyle Trabzon yönlendirildi. Açılış töreninde yapılan etkinlikler için Soçi Havalimanı’na 650 uçak başvuruda bulundu.

Rakiplerin gerisinde kaldık

İSTANBUL’un 2020 yaz olimpiyatları için yarıştığı şehirler ile kış olimpiyatlarına katılan sporcu sayıları karşılaştırıldığında da Türkiye çok gerilerde kalıyor. Yaz olimpiyat oyunları için ilk elemelerde geride bıraktığımız Madrid, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları Oyunları’na 20 sporcuyla katıldı. Yarı finalde elendiğimiz ve oyunlara düzenlemeye hak kazanan Japonya ise Soçi’ye 113 sporcu ile küçük bir çıkarma yaptı. Soçi’de düzenlenen olimpiyatlara katılan toplam sporcu sayısı ise 2 bin 874 oldu.

Hürriyet