3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İran'la anlaşma Türkiye'ye yarayacak

Son Güncelleme: 26 KASIM 2013 - TSİ 11:30

Tahran yönetiminin nükleer programını sınırlandıran anlaşmayla, petrol fiyatları düştü, İran’ın alım gücü arttı. Piyasalarda anlaşmanın en çok Türkiye’ye ve Türk Lirası’na yarayacağı yorumu yapılıyor

Uluslararası piyasalarda İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi arasındaki nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın, en çok Türkiye’ye yarayacağı yorumları yapılıyor. İngiliz bankası Royal Bank of Scotland (RBS) stratejisti Abbas Ameli - Renani, Reuters Ajansı’na, “Anlaşmanın en büyük katkısı uzak ara Türk Lirası’na... Bu sadece Türkiye’nin ithal ettiği petrolle ilgili değil. Türkiye coğrafi olarak İran’a en yakın, siyasi olarak da İran’ın durumuna en çok maruz kalan ülke” yorumunu yaptı.

Tahran’ın nükleer programının sınırlandırılması konusunda anlaşma sağlanmasıyla Ortadoğu’nun petrol kaynakları üzerindeki risklerin azalması ve bölgenin en büyük ülkelerinden İran’ın ticaret olanaklarının artması bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin petrol faturalarını rahatlatacak olan bu gelişme İran’a yapılan ihracatı da yükseltecek.

Türkiye’nin cari açığına en büyük yük, 50 milyar dolarla enerji ödemelerinden geliyor. Petroldeki 10 dolarlık düşüş Türkiye’nin enerjideki ticaret açığını 5 milyar dolar azaltıyor. İran anlaşması sonrası Brent petrolünün varil fiyatı 3 dolar düşüşle 108.05 dolara gerileyerek bir ayın en büyük günlük düşüşünü kaydetti. Fiyat düşüşün ardından 110 doların altında seyrediyor.

Milliyet