6 Rebi'ül-evvel 1445 | 22 Eylül 2023 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Türkiye’de 3 milyon kalp hastası var

Son Güncelleme: 26 EYLÜL 2014 - TSİ 11:47

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, “Her yıl dünyada 17,5 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Kalp ve damar hastalıkları, düşük ve orta gelirli ülkelerde ölümlerin yüzde 82’sinden sorumludur.

Ülkemizde ise yaklaşık 3 milyon kalp hastası bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 200 bin insanımız kalp ve damar hastalıkları nedeniyle kaybedilmektedir. Bunların yaklaşık 90 bini daha hastaneye ulaşmadan veya ilk 24 saat içinde ölmektedir. Kalp hastalıkları ile ilgili tablo bu kadar ciddiyken, diğer yandan sağlıklı bir kalbe sahip olmak belirli basit önlemlerin alınması ile özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlıklarının kazandırılması ile oldukça kolaydır.”

Sağlıklı beslenme, sigara kullanmama ve egzersiz

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp ve damar hastalığına sahip hastaların yaklaşık yüzde 80’ninde hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve sigara kullanımı bulunduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi: “Diğer önemli riskler arasında şeker hastalığı, obezite (aşırı kilolu olma), hareketsiz yaşam, beslenme bozukluğu yer almaktadır. Ayrıca ileri yaş ve genetik risklerde unutulmamalıdır. Görüldüğü gibi genetik ve yaş dışındaki diğer risk faktörleri tedavi edilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir riskler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla birçok risk faktörünün sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sigara kullanmama gibi yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebileceği düşünüldüğünde, kalp damar hastalıklarından ölümlerin hala dünyada ve ülkemizde birinci sırada olması üzüntü verici bir durumdur.”

Millî Gazete