16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran ve '5 artı 1''de müzakere belirsizliği

Son Güncelleme: 6 NİSAN 2012 - TSİ 10:19

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan '5 artı 1' ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerin yeri konusundaki belirsizlik sürüyor. İran'ın bir süre önce müzakerelerin İstanbul'da yapılması önerisi '5 artı 1' tarafından önce reddedilmiş sonra kabul edilmişti.
Taraflar müzakerelerin tarihini 13 Nisan olarak belirlese de müzakere yeri konusunda farklı açıklamalar geliyor.
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, müzakere yeri konusunda Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili'nin açıklama yapmaya yetkili olduğunu belirtmişti.
Salihi'nin açıklamalarına rağmen İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, müzakereler için Bağdat'ın uygun yer olacağını söyledi.
Konuyla ilgili İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya açıklamalarda bulunan Burucerdi, Irak'ın hem İran'la hem de '5 artı 1' ülkeleriyle iyi ilişkileri olduğunu belirtti.
Burucerdi, Bağdat önerisine karşı çıkılması durumunda başka alternatiflerin düşünüleceğini kaydetti.
Bu arada Fars Haber Ajansı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, müzakerelerin Norveç, İsviçre ya da Avusturya'da yapılması yönündeki '5 artı 1' grubunun önerisinin İran tarafından kabul edilmediğini duyurdu.
Bazı Asya ülkelerinin müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarının belirtildiği haberde Bağdat ve İstanbul'un hali hazırda müzakereler için en uygun iki yer olduğu ifade edildi.
Tarafların müzakerenin yeriyle ilgili görüşmelere devam ettiği, İran'ın önceliğinin Bağdat olduğu kaydedildi.
Müzakerelerin yerine ilişkin belirsizlik ve çelişkili açıklamalar sürse de İran adında bu konuda asıl ve resmi açıklamayı Celili'nin yapacağı belirtiliyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki toplantının, gelecek hafta İstanbul'da yapılmasını beklediklerini söyledi.
Toner, günlük basın toplantısında, "ABD'nin pozisyonunun toplantının hala İstanbul'da 13 Nisan'da yapılacağı yönünde mi olduğuna" dair soru üzerine, "Bizim hala beklentimiz o yönde. Ama toplantının yapılacağı yeri belirginleştirmemiz lazım" dedi.
Sorunun tekrar edilmesi üzerine Toner, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın sözlerinin ardından, İranlılardan diğer başka yerlerin isimlerini duyana kadar beklentilerinin, toplantının İstanbul'da yapılacağı yönünde olduğunu söyledi.
Dünya Bülteni