14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'Ermenilerin Hocalı katliamı unutulmasın!'

Son Güncelleme: 25 NİSAN 2014 - TSİ 11:28

Azerbaycanlı tarihçi Musa Kasımlı, dünya kamuoyunun sözde Ermeni soykırımını konuşmak yerine, delilleri sabit canlı şahitleri halen hayatta olan Hocalı Soykırımını görmeleri gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Kasımlı, Yüz yıl önce olduğu iddia edilen olayları bugün gündeme getirenler, 1992 yılında soykırıma maruz kalan Hocalıda yaşayan Azerbaycanlıları görmezlikten geliyorlar dedi.

Hocalı’da yapılan katliamın Ermenistan devleti tarafından en kanlı ve resmi ordu tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizen Kasımlı,’ ‘Osmanlı askerleri bir tane bile Ermeni öldürmedi. Tehcir sırasında Ermenilerin güvenliğini sağlamak amacıyla jandarma ve sağlık hizmetleri için doktor görevlendirildi. Ancak Hocalı’da Ermeniler devlet eliyle ve mevcut Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın komutasında katliam yaptı’’ dedi. Kasımlı bazı ülkelerin tamamen iddialardan ibaret olan tarihi bir konuyu siyasileştirerek, dünya kamuoyunun önüne çıkartırken, olayların tanıkları, fotoğrafları hatta video kayıtları mevcut olan Hocalı gerçeğini görmezden gelmelerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sözde Soykırım Rusya’nın Projesi

Tarihçi ve akademisyen kimliği ile uzun yıllar Rusya devlet arşivlerinde araştırmalar yaptığını bildiren Musa Kasımlı, söz konusu arşivlerde sözde soykırımın Çarlık Rusya’sının bir projesi olduğuna dair bazı bulgulara rastladığını bildirdi. Kasımlı, Rus arşivlerinde söz konusu dönemde Çarlık yönetiminin Dışişleri Bakanı Sazanov’un Londra Büyükelçisi Benkerdov ve Paris Büyükelçisi İzvolski’ye gelecekte ‘’Ermeni soykırımı’’ olarak anılacak proje hakkında bilgiler yer alan mektuplar bulunduğunu söyledi. Mektupların tarihlerinin 1915’ten önce olduğuna dikkat çeken Kasımlı, mektuplarda büyükelçilerin İngiltere ve Fransa yöneticileri ile görüşerek Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenilere ‘’soykırım’’ yaptığı ve bu konuda rahatsızlıklarını bildiren ortak bir bildirge konusunda ikna etmeleri istendiği ifade ediyor. Kasımlı sözde soykırımın ince düşünülmüş bir Rus projesi olduğunun altını çizerek söz konusu ülkelerin Osmanlı Devletine verdikleri deklarasyonun tarihi olan 24 Nisanı Ermenilerin soykırım günü olarak kabul ettiklerini söyledi.

Ermenilerin Cenazeleri Galiba Doğuruyor

Ermenilerin sözde soykırımla ilgili iddia ettikleri insan kaybının sürekli artmasına esprili bir ifade ile dikkat çeken Kasımlı, ‘’Ermenilere ölüler doğum yaparak çoğalıyor mu? diye sormak gerekir’’ dedi. Kafkas İslâm Ordusunun Bakü’yü düşman işgalinden kurtararak tekrar vatanına dönmesinden sonra söz konusu ordunun komutanları Nuri Paşa, Mürsel Paşa ve dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa hakkında İngilizlerin uluslararası mahkemelerde 350 bin Ermeni vatandaşı öldürdüklerine iddiasıyla dava açtıklarını hatırlattı. Kasımlı, “Bu rakam gittikçe artıyor şimdilerde 2 milyon civarına yükseldi. Tarihte bu olayın bir benzeri yoktur” dedi.

Soykırımı Aslında Ermeniler Gerçekleştirdiler

Prof. Musa Kasımlı Ermenilerin dünyada kendilerini sürekli mağdur olarak göstermeye çalışarak kazanımlar sağlamayı artık bir politika haline getirdiğini, aslında tarihte en büyük soykırımı kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi. Kasımlı, “Ermeniler Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu’da Güney Azerbaycan’da, Güney Kafkasya’da, Tarihi Türk toprakları olan Erivan’da, Gürcistan’daki Borçalı bölgesinde ve Azerbaycan’da soykırımlar gerçekleştirdiler” dedi.

Milli Gazete