6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Türkiye'de her gün 7 milyon ekmek israf ediliyor

Son Güncelleme: 14 MAYIS 2012 - TSİ 10:45

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ''Türkiye'de her gün 7 milyon ekmek israf edilmektedir. Bu 7 milyon ekmeğin maalesef 2,5-3 milyon adedi fırınlardaki israftır'' dedi.

Balcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından Samsun My House Otel'de düzenlenen ''Karadeniz Bölge Toplantısı''na verilen arada basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Gıda Kodeksi ve Ekmek Tebliğiyle ilgili özellikle Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek meddeler konusunda bilgilendirmelerde bulunduklarını belirten Balcı, Türkiye genelinde yaşanan mesleki sorunları Karadeniz Bölgesi'nde de gördüklerini dile getirdi.

Ülke genelinde yaşanan fırın enflasyonu ve haksız rekabetin bölgede de yaşandığını, fırın enflasyonunun tüketiciyi mağdur ettiği gibi ülke ekonomisine de ciddi zararlar verdiğini ifade eden Balcı, şunları kaydetti:

''Türkiye'de her gün 7 milyon ekmek israf edilmektedir. Bu 7 milyon ekmeğin maalesef 2,5-3 milyon adedi fırınlardaki israftır. Dolayısıyla bu israfın önüne geçmemiz için hijyen ve kaliteli ortamda ekmek üretimini devam ettirebilmemiz adına fırın enflasyonunun önüne geçmemiz gerekiyor. Aksi taktirde hem hijyen ve sağlıklı ortamda ekmek üretme imkanını kaybetmiş olacağız hem kaliteli ekmek üretimini kaybetmiş olacağız hem en çok muzdarip olduğumuz konu olan ekmek israfının önüne geçme noktasında bir başarı sağlayamamış olacağız.''

Millî Gazete