20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Ekmekteki katkı maddeleri kanser yapabilir

Son Güncelleme: 5 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:37

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD) Başkanı Sadık Çelik, ekmek üretiminde çeşitli amaçlarla kullanılan yoğun katkı maddelerinin şeker hastalığı, obezite ve kansere yol açtığını söyledi. İYSAD’ın açıklamasına göre, 1 Temmuz’dan itibaren gerek hijyen konusunda gerekse içeriğinde yapılan iyileştirmelere rağmen ekmeğin üretiminde kullanılan kimyasallar kanseri tetikliyor.

Sadık Çelik açıklamasında şunlara dikkat çekti:

- Türkiye’de ekmek üretiminde hamuru kabartmak, ağartmak, dayanıklılığını artırmak, hacmini yükseltmek, ekmeğin çıtır çıtır olmasını ve parlak görünmesini sağlamak için üretimde kullanılan yoğun katkı maddeleri eklenmesi önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu, başta şeker hastalığının ortaya çıkmasında birinci derecede etken. Obeziteye yol açıyor ve kanseri tetikliyor.

- Bütün dünyanın terk ettiği beyaz un kullanımını Türkiye de bırakmalı. Balon gibi şişirilmiş içi boşaltılmış ekmeklerin dayanıklı olmalarını sağlayan, üretimde kullanılan 10 çeşit kimyasalın bilinçsizce uygulanması. Bu da büyük risk.

- Ekmeğin tuzunun azaltılması ya da 650 randımanlı undan yapılması sağlık açısından yeterli değil. Sağlıklı olan tam buğday ekmeği. Bunun üretimi özendirilmeli.

Cumhuriyet