10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İngiliz casusların kuşatmasına isyan

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:12

İngiltere’de terörle mücadele kapsamında kişilerin yaptıkları bütün telefon görüşmelerinin kayıtları, bütün SMS’lerin içeriği, bütün e-postalar ve kişiler tarafından ziyaret edilen bütün web sayfalarının kayıtlarının arşivleneceği açıklandı. Sözkonusu veri bankasında yapılan görüşmeler, gönderilen SMS ve e-postaların içeriklerinin yer almayacağı, ancak kimin kimi aradığı, alıcı ve vericinin adres ve telefon numaralarının saklanacağı belirtiliyor.
Yeni proje çerçevesinde İngiltere’de hizmet veren bütün telekomünikasyon şirketlerinden sözkonusu kayıtları 1 yıl boyunca toplamaları ve daha sonra da bu kayıtları güvenlik birimlerine devretmeleri istenecek. İngiltere’de yapılacak bu düzenlemeyle güvenlik birimlerinin ilk kez telekomünikasyon alanındaki bu kadar detaylı bilgiye ulaşma imkanı kazanacağı ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde de kimin kiminle sosyalleştiğinin böylece ortaya çıkacağı belirtiliyor.
Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarının abonelerinin arasındaki profilde gözükmeyen doğrudan mesajların da bu çerçevede arşivleneceğini belirten güvenlik birimlerinin yetkilileri, online oynanan video oyunlarının oyuncularının bile izleneceğini açıkladı. Planlama çerçevesinde İçişleri Bakanlığı yetkililerinin geçen iki ay boyunca telekomünikasyon şirketlerinin yetkilileriyle görüşmeler yaptıkları ve uygulamanın nasıl yürütüleceği konusunda bir yöntem belirlemeye çalıştıkları kaydedildi. Detayların belirlenmesinin ardından, konuyla ilgili açıklamanın önümüzdeki mayıs ayında yapılması ve gerekli bürokratik adımların tamamlanmasıyla da  süratle uygulamaya geçilmesi bekleniyor.
MİLLİYET