27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Deprem enkazı kaldırılmaya çalışılıyor

Son Güncelleme: 10 EKİM 2018 - TSİ 10:39

Deprem ve tsunami ile sarsılan Endonezya yaralarını sarmaya çalışıyor. Sulawesi Adası'nda meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki deprem ve onun tetiklediği tsunami sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti.

Çok sayıda insan enkaz altında, halen 5 bin kişiden haber alınamıyor. Bölgede içme suyu ve temel gıda malzemesi sıkıntısı baş gösterirken, afetzedeler insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor.

Sulawesi Adası'ndaki Palu ve Donggala'da sivil savunma ekipleri arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Deniz suyunun çekilmesinin ardından enkaz kaldırma çalışmaları hızlanırken ümitler her geçen dakika azalıyor.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) deprem ve tsunaminin verdiği zararın 700 milyon dolardan fazla olduğu, yıkılan evlerin tekrar inşasının aylar alacağını söyledi. Afetten etkilenen yaklaşık 70 bin kişi ise evsiz kaldı.

Hastalık nedeniyle çalışmalar sonlanıyor

Endonezya'daki deprem ve tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 202'ye çıktı. Yaralı sayısının ise 4 bin 84 olduğunu aktaran yetkililer, depremin etkili olduğu Palu, Donggala ve Siri bölgelerinde 67 bin 310 binanın zarar gördüğünü kaydetti.

Endonezya Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, afet bölgesinde 5 binden fazla kişinin kayıp olduğu endişesini dile getirmişti. Yerel halkın kazı çalışmalarına devam ettiğini açıklayan Sözcü Nugroho, depremin ardından bölgede yürütülen arama kurtarma çalışmalarının hastalık korkusuyla sona erdirileceğini söyledi.

Sabah