6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Pakistan için acil yardım çağrısı

Son Güncelleme: 13 EKİM 2012 - TSİ 10:38

Birleşmiş Milletler (BM) 5 milyona yakın insanın etkilendiği ve 400 kişinin ölümüne yol açtığı bildirilen Pakistan'daki sel felaketi mağdurlarına yardım çağrısında bulundu.

BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açılamada, 2010 ve takip eden yıllarda yaşanan büyük sel felaketlerinin Pakistan'da dramatik bir tabloyu ortaya çıkardığı, bölgedeki zararın tazmini ve halkın daha insani şartlara kavuşması için yapılacak uluslararası yardımın önemine vurgu yapıldı.

Açıklamada, ''Sel felaketi on binlerce evi harap etmiş ve yüz binlerce insanı basit bir branda altında yaşamaya mecbur bırakmıştır'' ifadesi de yer aldı.

OCHA yetkilisi Jens Learke Cenova'nın BM resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında da ''Yiyecek, barınak, sağlıklı su, hijyen servisleri ve sıhhi temizlik konuları acil ihtiyaçların en başında gelmektedir'' yorumunda bulundu.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) ise uluslararası bağışçıların hala sel mağdurlarına yardım etmesine büyük ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. WFP, bu konuda ihtiyaç duyulan toplam rakamın ise 29 milyon dolar olduğunu kaydetti.

WFP yetkilileri ayrıca, sel felaketinden etkilenen en kötü durumdaki yerler olan Belucistan ve Sindh şehirlerinin 5 bölgesinde hala 1,5 milyona yakın insanın acil gıda yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti.

Üç yıldır devam eden sel felaketlerinde, hayvanlarını ve tarladaki hasadını kaybeden halkın, hala bölgenin büyük bir bölümünün 2,5 metre su altında bulunduğundan, günlük gıda ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğu detayı da yetkililer tarafından aktarıldı.