23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Şirketler için ‘evden çalışma' yöntemi

Son Güncelleme: 10 MART 2020 - TSİ 18:00

Yaygın virüs sebebiyle birçok ülkede ‘evden çalışma’ gündeme geldi. Türkiye’de böyle bir durum yaşanmasa da, işverenler tedbir olarak hazırlıklarını yapmaya başlayabilir.

İşverenler çalışanların işe gidip gelirken toplu taşımada da riske maruz kalmamaları adına evden çalışmayı gündemlerine alabilir. Örneğin bir firmanın satış birimi rotasyonla 1 ay içinde haftalık periyotlarla evden çalışabilir. Böyle bir tedbir alınması için işverenin bu yönde bir planlama yapması ve çalışanların yazılı onayını alması gerekir.

Akşam'da yer alan habere göre, evden çalışmaya ilişkin işverenin çalışma yöntemlerini ve kontrol mekanizmasını planlaması lazım. Bu çerçevede işverenlerin uzaktan çalışmaya yönelik uyum süreçlerini planlamaları önemli.

Öte yandan uluslararası şirketlerde çalışan kişiler ise yurtdışına çıkışta sorun yaşıyor. Bu çalışanların, seyahat planlarına uyamama nedenlerini yazılı belgeyle ortaya koymaları halinde bir yaptırıma maruz kalmaları mümkün değildir.

Hasta olan çalışana izin verilmeli

Virüsün yayılmasını engellemenin en kolay yolu, hasta kişilerin toplu alanlardan izole edilmesi. Grip olan çalışanların bu virüsü bulaştırmaması için işyerlerine gitmemeleri en kolay çözüm olur. Bu durumda işveren hafif bir enfeksiyon geçiren çalışanlarına bir müddet evden çalışma hakkı tanıyabilir. Örneğin kişinin enfeksiyonu varsa ve rapor almamışsa, bir veya iki gün evden işlerini yürütmesine işveren tarafından onay verilebilir.

İşyerinde hijyen şartları artırılmalı

İşyerlerinin hijyen hale getirilmesi için öncelikle lavabo, tuvalet gibi kullanım alanlarının temizliği sağlanmalı ve bunun korunması için gerekli önlemler alınmalı. Giyinme odalarının olduğu işyerlerinde bu odaların sterilizasyonu sağlanmalı ve temizlik kriterlerine göre düzenli olarak temizlik yapılmalı. Bunun dışında genel korunma tedbiri olarak ellerin sık ve doğru bir şekilde yıkanmasının sağlanması için işçileri bilgilendirici faaliyetler yürütülmeli.