27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Cepte sahte kayıt uyarısı

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2012 - TSİ 10:27

BTK, "yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtlarını yaptıracağı" iddiasıyla yönetmeliğe aykırı olarak ücret isteyenlere karşı vatandaşı uyardı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet sitesinde yer alan açıklamada, "Son günlerde, yurt dışından getirdikleri kayıt dışı cihazlarını kaydettirmek isteyen vatandaşlarımıza yönelik, gerek internet üzerinden gerek farklı mecralardan ilana çıkarak Gümrük Mevzuatı'na ve Elektronik Kimlik Bilgisine Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik'e aykırı olarak ücreti karşılığında kayıt edilebileceği ifade edilen haberlere ve duyurulara rastlanılmaktadır" ifadesi kullanıldı. Hukuk dışı yollara tevessül ederek bu tarz ilana çıkan ve cihaz kaydı yapacağını iddia eden kişi ya ada kurumlar ve bu işlemi yaptıranlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu kaydedilen açıklamada, yurt dışından getirilen cihazların kayıt altına alınmasıyla ilgili uygulama ayrıntılı şekilde yer aldı.
BTK'ya gönderilen evraklar içerisinde sahte, eksik ya da hatalı belge bulunması durumunda kayıt işleminin iptal edilerek cihaz kullanıma kapatıldığı ifade edilen açıklamada, sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemlerin başlatıldığının altı çizildi. Cihaz sahibinin kayıt için AKM'lere şahsen başvuruda bulunması gerektiği belirtilen açıklamada, AKM'lerin başvuru sahibinden imzalı dilekçe ile pasaportunun (son bir ay içinde yurda giriş yaptığını gösteren sayfa ile birlikte) fotokopisi ile cihazın IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) numarası bilgilerini almasının zorunlu olduğu belirtildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın düzenlemesine göre, yurt dışından bireysel yolla bir kişi 2 yılda en fazla 1 cep telefonunu getirerek kayıt altına alabilirken, cihaz kayıtlarının ise yurda giriş yaptıktan sonra 1 ay içinde yapılması gerekiyor.
Açıklamada, vatandaşların tereddüde düşmesi durumunda 24 saat hizmet veren BTK'nın çağrı merkezini (0312 232 23 23 - 444 9 777) arayabileceği hatırlatıldı.
Milli Gazete