4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Macaristan'a sığınmacı girişi devam ediyor

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2016 - TSİ 11:13

Macaristan polisi, son üç günde 'yasa dışı yollarla' girmeye çalışan 306 sığınmacı hakkında yasal işlem uyguladı

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, ülke genelinde geçen cuma ve cumartesi 130'ar, pazar günü 46 olmak üzere toplam 306 sığınmacı hakkında, "yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışmak" gerekçesiyle işlem yapıldığı belirtildi.

Ulusal Polis Merkezi verilerine göre, Macar güvenlik birimleri, 13-19 Haziran tarihlerinde 907, 20-26 Haziran tarihleri arasında ise 637 kaçak göçmen hakkında işlem yaptı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak kapsamında, Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis de göndermişti.

Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde "acil durum" kararı almıştı.

Dünya Bülteni