4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Euronun geleceği Alman Anayasa Mahkemesi'nde

Son Güncelleme: 12 EYLÜL 2012 - TSİ 10:48

Almanya Anayasa Mahkemesi’nin, Euro Bölgesi’nin kalıcı kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) ilişkin bugün vereceği karara kilitlenen piyasalarda, euro dün dolar karşısında 1.2840 ile dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kararını geciktirmeyeceğinin açıklanması ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in ABD ’nin kredi notunun indirilebileceği şeklindeki değerlendirmesi euroya destek verirken, piyasalar kritik kararlara odaklandı. Bugün Almanya Anayasa Mahkemesi’nin ESM hakkındaki kararının yanı sıra Hollanda seçimlerinin sonuçlarını izleyecek olan piyasalar, yarın ise ABD Merkez Bankası ’nın (FED) faiz kararını takip edecek.

Euro için kritik gün

Alman Anayasa Mahkemesi, Euro Bölgesi kalıcı fonu ESM’nin işlerliği konusunda bugün vereceği kararla euronun da geleceğinde önemli bir rol oynamış olacak. Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Zhu Min, Euro Bölgesi borç krizinin sona ermesi için gidilecek uzun bir yol olduğunu ve Avrupa’nın tek para birimine duyduğu güveni koruması gerektiğini söyledi. Çin’in Tianjin kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Zhu, “Genel olarak krizin henüz sona ermediğini söyleyebilirim. Ancak ilerleme doğru yönde ve bu çok önemli” dedi.

Moody’s ABD ’yi uyardı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD ’nin 2013 bütçesi hakkında yapılan görüşmelerin, ülkenin borç/GSYH seviyesini düşüş trendine sokacak şekilde sonuçlanmaması halinde ülkenin en üst seviye olan kredi notunun indirilebileceğini açıkladı. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, “Görüşmeler federal borcun gayri safi yurtiçi hasılaya oranında orta vadede istikrar ve daha sonra düşüş trendini sağlayacak politikalar ile sonuçlanırsa kredi notu büyük ihtimalle teyit edilir ve not görünümü durağana döner. Eğer görüşmeler söz konusu politikalar ile sonuçlanmazsa ABD ’nin kredi notu muhtemelen Aa1’e indirilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Radikal