17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Euro Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Euro güçlendi dolar içerde 1.73 lirayı denedi
Yunanistan’ın borç takasında sona yaklaştığı beklentileri ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin gevşek para politikasının’ devam edeceği mesajlarını içeren açıklamaları sonrası Euro, başta dolar olmak üzere önemli para birimleri karşısında yükseldi; içerde dolar 1.7350 liraya kadar indi.

Avrupa Birleşik Devletleri masada
Euro para biriminin Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içinde bulunduğu mali krizle birlikte olumsuz etkilemeye başlaması üzerine, AB liderlerinin haziran sonunda Brüksel'de yapacakları zirvede 'Avrupa Birleşik Devletleri' projesi üzerinde çalışacakları öne sürüldü.

Euro’dan biri çıkarsa durum bulaşıcı olabilir
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, son günlerin tartışma konusu Euro Bölgesi’nin dağılması konusundan çok format değiştirmesi gerekliğinin ele alınması gerektiğini belirterek, “Eğer bir ülke Eura’dan çıkarsa, o zaman başka ülkelerin de Euro’dan çıkma ihtimali olabilir demektir.” dedi.

Yunanlılar her gün 800 milyon Euro nakit çekiyor
Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) 18 milyar Euro’luk ‘hayat öpücüğü’ne rağmen Yunan bankalarındaki kriz giderilemedi.

Almanların çoğu ‘mark’a sıcak bakıyor
Almanların çoğunluğu euro'yu bırakıp mark'a dönmek istiyor. Almanların yüzde 51'i ülkenin Euro Bölgesi dışına çıkmasının daha iyi olacağını düşünüyor.

Euro’ya 4 günde 3 destek geldi
Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti, dün euro için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Euronun geleceği Alman Anayasa Mahkemesi'nde
Almanya Anayasa Mahkemesi’nin, Euro Bölgesi’nin kalıcı kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) ilişkin bugün vereceği karara kilitlenen piyasalarda, euro dün dolar karşısında 1.2840 ile dört ayın en yüksek seviyesine çıktı.

'Yunanistan için tek çözüm euro'dan çıkmak'
Küresel finansal krize ilişkin öngörülerinin doğrulanmasıyla anılan Prof. Nouriel Roubini, Yunanistan'ın krizden çıkması için geriye kalan tek çözümün euro'dan çıkmak ve drahmiye dönmek olduğunu söyledi.

Yunanistana para yetmedi!
Yunanistan’ın borç dramı Euro Bölgesi’nin kâbusu haline dönüştü. İki yıl önce 110 milyar Euro’luk ilk destek paketiyle başlayan ve halen 130 milyar Euro’luk ikinci destek paketiyle devam etmeyi planlayan Atina’yı kurtarma operasyonunun maliyeti şimdiden 240 milyar Euro’ya ulaştı.

Yunanistan Avro'dan çıkarsa ne olur?
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Yunanistan'ın avrodan çıkması halinde olacakları açıkladı. Barroso, "Yunanistan'ın avrodan çıkması felaket olur, domino etkisiyle diğer avro ülkeleri de ciddi şekilde etkilenir " diye konuştu.

Yunanistan için tarihin en büyük affı
Yunanistan, 138 milyar dolarlık borçtan kurtuldu ve tarihin en büyük af operasyonuna imza attı. Tahvil takasında yüzde 96'lık orana ulaşan Yunanistan'ı 50 milyar dolarla Arjantin ve 2000'deki 40 milyar dolarla Rusya izliyor. Rusya 2000'de 40 milyar dolarlık bir tahvil takası anlaşması yapmış ve yüzde 36'lık bir orana ulaşmıştı.

Komşu euronun dışına kayıyor
Yunanistan'daki genel seçimlerden istikrarlı bir tablo çıkmayınca ülkenin eurodan çıkışı ve temerrüde düşme riskine yönelik senaryolar yeniden canlandı. Öyle ki Yunan hükümetlerinin krizle birlikte ayaklanan halkın baskısı üzerine ilan edilen erken seçimlerden çıkan sonuç, ülkedeki sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdi.

Ya paraları çekerlerse!
Yunanistan’ın euro’dan çıkması durumunda zor durumdaki Avrupa ülkelerindeki bankalardan kısa sürede 340 milyar euro çekilebileceği, bu durumda bazı bankaların çökebileceği belirtiliyor.

AB fonlarında 600 milyon euroluk açık
Türkiye'nin de katkıda bulunduğu ancak yeterince yararlanamadığı sürekli konuşulan Avrupa Birliği Fonları'nda yapılan yolsuzluk bir raporla ortaya çıktı.