7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avro'nun çöküşü kaçınılmaz

Son Güncelleme: 25 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:44

İktisatçı Prof. Dr. Nouriel Roubini, Avro krizinin çöküşle biteceğini belirterek, AB'yi kurtarmak isteyenlerin bu çöküşü daha fazla ertelememesi gerektiği görüşünü bir kez daha yineledi.
Financial Times Deutschland gazetesinde yayımlanan yeni makalesinde, Avrupa ortak parasını kurtarmanın artık olanaksızlaştığına dikkat çeken Roubini, "Avro'nun çöküşü ertelenip durmazsa, o zaman belki AB'nin bitişi engellenebilir" diye yazdı.
Avro'nun çöküşü sineye çekilirse AB'nin ayakta kalabileceğini, bunun da ne kadar pahalıya mal olursa olsun artık kabullenilmesi gerektiğini savunan Roubini, "Almanya giderek şunu anlıyor ki, Avro bölgesinin çeperinde büyümeyi, rekabet gücünü ve taşınabilir bir borç durumunu sağlayabilmek, büyük olasılıkla trilyonlarca Avro'ya mal olacak.
Bir çöküşü bir veya iki yıl daha engellemek gibi boşuna bir çaba -merkezdeki ülkeler yine kamuya ait milyarları boşa harcadıktan sonra- düzensiz bir bitiş anlamına gelecektir. Çöküş kaçınılmazsa, ertelenmesi çok daha yüksek maliyetlere neden olur" dedi.

Milligazete