18 Recep 1442 | 2 Mart 2021 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kurban ibadetinle kardeşini kendine yakın ettin…

Son Güncelleme: 11 ARALIK 2013 - TSİ 09:34

Avustralya Mahmud Es’ad Coşan Vakfı, 8. Uluslararası Kurban Organizasyonu kapsamında, kurban ibadetini layıkıyla yerine getirerek, Endonezyalı gerçek ihtiyaç sahibi kimselere kurban etlerini “ilk elden”  dağıtmaya başladı.

 

Avustralya  Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Avustralya standartlarında yetiştirilen ve veteriner hekimler tarafından itinayla incelendikten sonra kesilebilir onayı alınan kurbanlıkları kesim çalışmamız bayramın birinci günü olan 10 Zilhicce 1434, 15 Ekim 2013 tarihinde başlamış olup vekâletlerini vakfımıza emanet eden hayırseverlerin isimleri tekbirler eşliğinde okunarak her bir kurbanlığın kesimi titizlikle gerçekleştirilmiştir” denildi.

 Kurban etlerinin dinlendirilmesine müteakiben kısa sürede resmi prosedürlerin ve sertifikaların tamamlandığının belirtildiği açıklamada, “27 Ekim’de gemiyle Avustralya’nın Melbourne şehrinden hareket edilmiş olup 11 günlük yolculuktan sonra kurban etleri 8 Kasım’da Endonezya’nın Cakarta limanına ulaştırıldı. Üç ay önceden başlayan gümrük işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber -21 derece soğutmalı konteynerlerin Endonezya’ya girişi gerçekleştirilmiş , kurban etleri 17 Kasım tarihinde ilk dağıtım yerine ulaştırılmıştır. Böylece kurban etlerinin Endonezyalı kardeşlerimizle ilk buluşması sağlanmış olup kardeşlerimizin yüzlerinde tebessüm belirmeye başlamıştır” ifadelerine yer verildi.

 

Açıklamaya göre, 17 Kasım’da Java adasının doğusunda Malang şehrinde başlayan dağıtım faaliyeti Aralık ayı itibariyle devam ediyor. Sırasıyla Malang, Blitar (Java adasi) Lampung, Batubara, Medan’da (Sumatra adası) gerçekleştirilen dağıtımlar Yogyakarta eyaletindeki soğuk hava deposundan yönlendirilerek Gunun Kidul, Bantul, Kulong Progo ve Yogyakarta merkezinde devam etmekte.

 

Endonezya Sosyal Bakanlığı ve yerel yönetimlerle koordineli olarak ihtiyaç sahibi olanların listesi titizlikle temin edilerek bölgede maddi durumları zayıf, et yeme olanağı en az olanlara dağıtımda öncelik verildiğinin belirtildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

 

“Hazırlanan ihtiyaç sahibi listesinde yer alanlara kuponlar önceden dağıtılmış ve belirlenen günlerde dağıtım merkezlerine gelerek etlerini almaları istenmiştir. Dağıtım günü, kuponları ile gelen kardeşlerimizin kimlik tespiti yapılıp kuponlar geri alınarak bizde emanet olan kurban etleri ‘gerçek sahiplerine’ ilk elden teslim edilmiştir.

Muhterem Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin de bir bölümünü iştirakleriyle şereflendirdikleri, bizzat kurban eti taşıyıp dağıttıkları organizemizde vakfımız, kurucusunun elinden ‘Yaradan’ın rızası için yaratılana hizmet’ şiarının en güzel örneğini sunmuş, emanetin emin ellerde olduğunu bir kez daha göstermiştir.”

 

Vakıftan yapılan açıklamada, belediye başkanları ve milletvekilleri düzeyinde dağıtımlara eşlik eden yerel yetkililerin, “Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’na ve bağış sahibi Müslümanlara, kardeşlik ve paylaşım duygularıyla dünyanın bir ucundan bu diyarlara yardım gönderme hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dediklerine yer verildi.  


Açıklamada, Türkiye’den gelerek dağıtım çalışmasının bir kısmına katılan misafirlerin ise “Burada geçirdiğimiz birkaç günden sonra, kurban organizasyonunu vesile bilip Endonezyalı kardeşlerimizle daha yakından ilgilenilmesi gerektiğini gördük” diyerek görüş ve izlenimlerini aktardıkları vurgulandı.

 

Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’ndan yapılan açıklama şu ifadelerle sona eriyor:

 

“Genciyle, yaşlısıyla, ev hanımıyla, isçisiyle, çocukların cıvıltısıyla bir bayram yerine dönen dağıtım mekânlarında, sizlerle aylar süren niyet, emek ve maddi birlikteliğimizin neticesinde yaşlı bir ninenin ya da genç bir kardeşimizin kurban etini eline aldığı anda yüzünde beliren mutluluk aynı zamanda bizim de sizin adınıza yasadığımız en mutlu anımız idi.

Çünkü biz;
sadece Yaradan’ın (cc) rızasını umarak,
“kardeşini kendisinden önde tutan” dostlar adına,
kurbanlıkları itinayla seçtik,
ibadet şuuruyla kurban ettik,
gerçek ihtiyaç sahiplerini belirledik,
ve layıkıyla ilk elden ulaştırdık.

Tüm vekâlet sahiplerine ilgi ve teveccühleri dolayısıyla teşekkür eder, kurban ibadetlerinin kabulünü niyaz eder, kurtuluşa vesile olmasını dileriz.

 

Detaylı bilgi ve fotoğraflar için www.mecvakfi.org sitesi ziyaret edilebir.

 

AKRA FM