3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Liberya eski diktatörü ABD ajanı iddiası

Son Güncelleme: 20 OCAK 2012 - TSİ 17:03

Savaş suçlusu olarak Lahey İnsan Hakları Mahkemesinde yargılanan Liberya’nın eski diktatörü Charles Taylor’ın, Pentagon’un istihbarat bölümü için çalışan bir ajan olduğu ortaya çıktı 
Afrika kıtasının 80’li yıllardaki en zalim savaşçısı olarak ün salan ve şimdi 63 yaşındaki Charles Taylor’ın ABD Savunma Bakanlığı’nın istihbarat bölümü için çalıştığı ortaya çıktı. 
Halen Lahey Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesinde savaş suçlusu olarak yargılanan ve 1997 ile 2003 yılları arasında Liberya Devlet başkanlığı yapan Taylor hakkında Pentagon arşivlerinde 48 belgenin bulunduğu açıklandı.
Amerika’da yayımlanan ‘Boston Globe’ gazetesi tarafından altı yıl önce Amerikan enformasyon özgürlüğü kanununa dayanılarak ABD Savunma Bakanlığı’na verilen soru önergesine karşılık Bakanlığın verdiği cevapta uzun yıllar Taylor’la birlikte çalışıldığı bildirildi.
Liberya’da yıllarca süren iç savaştan sonra 1997’de devlet başkanlığına seçilen Taylor’la Pentagon bağlantıları kesmiş. Ortaya çıkan bilgiler arasında 1985’te Taylor’ın Amerika’nın Boston’daki hapishaneden kaçması konusu da bulunuyor. Ülkesinde yolsuzluk ve gasp suçlarından dolayı arandığı için Amerika’ya kaçan Taylor burada tutuklanmış. Ancak Boston hapishanesinden kısa bir süre kaçmayı başarmış. Daha sonra da arandığı Liberya’ya dönerek iktidarı ele geçirmiş. Taylor’a hapisten kaçabilmesi için gardiyanların yardım ettiği öne sürülüyor.
DÜNYA BÜLTENİ