1 Ramazan 1444 | 23 Mart 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ceyhan'da depo doluyor, petrol satılacak

Son Güncelleme: 19 MART 2014 - TSİ 14:15

Enerji Bakanı Yıldız, Ceyhan'daki depoların dolmak üzere olduğunu söyleyerek Irak'ı uyardı. Bakan Yıldız, "Depolar bir aya kadar dolar. Erbil ile Bağdat anlaşamazsa bile petrolü satacağız" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrol işbirliğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Yıldız, bir aya kadar Ceyhan'da depoların dolacağını belirterek, "Bu kap taşıyor. Sevkıyat için iletim, iletimin olması için de üretim olması lazım. Dolmaya yakın tekrar oturup karar vereceğiz. Bu zamana kadar uzlaşma olmazsa benim kanaatim petrolün sevkıyatının yapılmasıdır" dedi. Bakan Yıldız, Erbil ve Bağdat'ın Kuzey Irak'ta fikir ayrılıkları bulunduğunu hatırlattı.

Yıldız: Tedirgin değil temkinliyiz

Kırım krizi nedeniyle doğalgaz kesilip kesilmeyeceği konusunda ise Yıldız, "Son 2 hafta içerisinde yaptığımız görüşmelerde bizi tedirgin edecek herhangi bir husus konuşulmadı. Türkiye konusunda ben çok daha itinalı davranılacağına eminim. Ama temkinliyiz" yanıtını verdi. TL-Ruble ticaretine yönelik ise Yıldız, "Biz doğalgaz alışverişinin de kendi para birimleri üzerinden yapılmasına sıcak bakarız" diye konuştu.

Irak'ta petrol üretimi rekor kırdı

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından hazırlanan raporda, Irak'ın günde 4 milyon varil petrol üretmeye yaklaştığı dile getirildi. Irak'ın vasati günde 3 milyon 620 bin varil petrol ürettiğini aktaran ajans, Bağdat'ın 1979'dan beri ilk defa bu rakama ulaştığına dikkat çekti. Irak'ta 2013 Şubat'ta günlük vasati 2 milyon 800 bin varil petrol üretilirken, bu yıl rakam 820 bin ton arttı.

Sabah