17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran'la 'Teknik Düzeyde' müzakere

Son Güncelleme: 3 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:17

İran ve Batılı devletler arasındaki müzakereler teknik düzeyli gerçekleşecek. Toplantıya AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton ve İran'ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili katılmıyor.
İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya arasındaki nükleer müzakereler devam ediyor.
Taraflar bu kez İstanbul'da uzmanlar arasında gerçekleşecek teknik düzeyli toplantı için birarada. Toplantıya AB Dış Politika Şefi Catherine Ashton ve İran'ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili katılmıyor.
Batılı devletler ve İran heyeti arasındaki müzakereler, 15 Nisan'da İstanbul'da başlamıştı. Ardından Bağdat, son olarak da üçüncü turda Moskova'da biraraya gelen taraflar bugüne kadar bir sonuca ulaşamadı.
Batılı devletler İran'ın zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını, yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum stoklarını topraklarından çıkartmasını ve yeraltındaki Fordo nükleer tesisini kapatmasını istiyor. 
Karşılık olarak P5+1 ülkelerinin İran'a teklifi, "tıbbı araştırma reaktörü için nükleer yakıt sağlamak" İran tarafı ise uygulanan yaptırımlar ve ambargoları "yasadışı" olarak niteleyerek şu ana kadarki tüm teklifleri reddetti.
Yüzde 20 seviyesinde zenginleştirilmiş uranyum, silahlanma oranına yakın olduğu gibi enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarın da çok üzerinde.
Öte yandan İran'a uygulanan ambargolar da artarak devam ediyor. ABD öncülüğünde uygulanan yaptırımların neticesinde İran'ın petrol ihracatı bu yıl yarı yarıya azaldı.
1 Temmuz'da AB petrol ambargosunun yürürlüğe girmesiyle İran'ın petrol gelirinin daha da düşmesi bekleniyor.
İstanbul'da yapılan teknik toplantıda bir uzlaşı sağlanabilirse, Ashton ve Celili de biraraya gelecek.
TRT