13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İhtiyacınız kadar su için

Son Güncelleme: 18 NİSAN 2012 - TSİ 10:42

Hindistan’da yayımlanan The Times of India gazetesi, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu su miktarı ile ilgili tüm detayları kaleme aldı. Gazetenin görüştüğü uzmanlara göre, kadınların günde iki buçuk litre, erkeklerin ise üç buçuk litre su içmesi gerektiği ortaya konuldu. 
Tüketilen gıdalardan da vücuda su girdiğini belirten uzmanlar, normalden fazla terlenen günlerde daha fazla su tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Hamile kadınların, özellikle fazla terleme ve kusma varsa günde 3 litreden daha fazla su içmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Susuzluk hissinin vücudun suya ihtiyacı olduğunun göstergesi olduğunu ekleyen uzmanlar, bunun idrar kontrolüyle de belli olduğunu söylüyor. Eğer idrar rengi şeffaf veya açık sarı ise bu, vücutta yeterli su olduğunu gösteriyor. İdrarın rengi parlak sarı ise daha fazla su tüketilmesi, kahverengi gibiyse doktora gidilmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlar spor yaptıktan hemen sonra sadece su tüketmenin zararlı olabileceğini de söylüyor.
Nasıl su içmeliyiz?
-  Spor yaptıktan sonraki aşırı terleme durumlarında eloktrolit bakımından zengin içecek veya enerji içeceği tüketmek su tüketiminden daha sağlıklı olarak biliniyor.
-  Bilim insanları sabahları su içmenin günü daha rahat geçirmeye yardımcı olacağı konusunda tavsiyede bulunuyor.
-  Suyu hızlı değil, yudum yudum içmek daha sağlıklı.
Miliyet