16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Türkiye’nin enerji hayaline Oxford onayı

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2014 - TSİ 12:05

Türkiye’nin dünyanın önde gelen enerji merkezlerinden birisi olma çabasına ‘Oxford’ onayı geldi.

İngiltere’nin ünlü Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Türkiye’nin enerji piyasası reformlarını hızlandırdığı ve doğalgaz altyapısına daha çok yatırım yaptığı takdirde, bir enerji merkezi olma vizyonunun gerçekçi olduğunu belirtti.

Oxford Institute for Energy Studies (Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü) tarafından hazırlanan araştırma, Türkiye’nin çevresindeki enerji arzı zenginliğe vurgu yaptı.

İngiliz Reuters ajansının haberine göre, dün açıklanan araştırma, Türkiye’nin kendine ait enerji kaynakları kısıtlı olmasına rağmen Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan hemen hemen tüm doğalgaz boru hatlarının ortasında olduğunu, on yıllarca bölgesel pazarda söz sahibi olabileceğini hatırlattı.
Habere göre, araştırmada Türkiye’nin enerji piyasasındaki artan öneminin, ekonomik ve siyasi olarak Orta Asya, Ortadoğu ve Avrupa Birliği arasında ciddi bir oyuncu olma iddiasını güçlendireceği belirtildi.

Araştırmada, Türkiye’nin ya ihracat ve ithalata yönelik boru hatlarının birbiriyle buluştuğu fiziki bir gaz ticareti merkezi olabileceği ya da broker’lerin ve ikili ülkelerin alım - satım yaptığı bir ticari merkez olarak konumlanabileceği kaydedildi.

Milliyet