14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Batı Karadeniz ormanlarında görsel şölen

Son Güncelleme: 14 KASIM 2016 - TSİ 11:09

Kömür üretimiyle ünlü "kara elmas diyarı" Zonguldak ile Küre Dağları'nın uzandığı Bartın'ın ormanlarında sonbaharla sararmaya başlayan yapraklar, ziyaretçilere adeta görsel şölen sunuyor.

Yaklaşık 180 bin hektar ormana sahip Zonguldak'ta, sonbaharın gelişiyle orman içi patika yolların yanı sıra derelere ağaçlardan dökülen sarı yapraklar ile yeşil tonlarını her mevsim koruyan bitkiler, seyrine doyulmayan manzaralar oluşturuyor.

Elvanpazarcık beldesindeki piknikçilerin vazgeçilmezlerinden Kent Ormanı ile Göldağı ormanlarının yanı sıra Harmankaya Şelaleleri, sonbaharın gelmesiyle doğaseverler ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Ormanlarda, yeşil ve sarının iç içe geçtiği sonbaharda "tabloluk görüntüler" ortaya çıkıyor. Ormanda akan derelerin şırıltısına karışan kuş sesleri arasında gezen ziyaretçiler, bölgede her mevsim farklı güzellikler keşfetmenin mutluluğunu yaşıyor.

İğne ve yayvan yapraklı ağaçlar ile çeşitli orman altı bitki örtüsüyle Zonguldak ormanlarında, doğa yürüyüşü, foto safari gibi aktiviteler gerçekleştirilebiliyor.

Sararmış yaprakların kapladığı yürüyüş parkurunda gezmenin keyfini çıkaran doğaseverler, dere kenarında piknik de yapabiliyor. Ziyaretçiler, dere üzerlerindeki köprülerde, manzara eşliğinde hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Küre Dağları

Bartın'ın Ulus ilçesinden başlayarak Kastamonu'ya kadar uzanan, 172 bin hektar alana sahip Küre Dağları'nda da yaprak dökümü başladı.

Küre Dağları'nda sonbaharda yeşilden sarıya dönen yapraklar, güzel görüntüler ortaya çıkarıyor.

Bölgede otel işletmeciliği yapan Erhan Akbalık, "Küre Dağları Milli Parkı, gerçekten ülkemizin en değerli bölgelerinden biri. Küre Dağları her mevsim ayrı güzeldir çünkü aklınıza gelebilecek her renk tonunu bulabilirsiniz." diye konuştu.

Küre Dağları'nın "işlenmemiş bir cevher gibi" olduğunu belirten Akbalık, şunları kaydetti:

"Küre Dağları'nın başlangıç ayağı Bartın'dır. Bünyesinde 400'den fazla mağara barındırıyor. Bu dönemde gerçek anlamda profesyoneller de geliyor ama tamamen doğasever ve güzel fotoğraflar yakalamak isteyenler de burayı ziyaret ediyor. Bölgenin ilkbaharı ve sonbaharı, manzara açısından çok güzel. Özellikle kasımda yaprakların renk değiştirip dökülme zamanında ayrı bir güzel oluyor. Tüm doğaseverleri bu bölgeye davet ediyorum."

AA