14 Rebi'ül-ahir 1441 | 11 Aralık 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kocaeli ulaşım üssü oluyor

Son Güncelleme: 5 ŞUBAT 2016 - TSİ 10:49

Türkiye’nin sanayi kenti Kocaeli, ulaşımın da üssü oluyor. Kocaeli’nin bugün 35 liman, 4 adet demiryolu hattı, 1 hızlı tren bağlantısına sahip olduğunu anlatan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, “Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz Otoyolu, Körfez Geçişi ve Gebze Orhangazi Otoyolu projeleriyle bölge adeta ulaşım üssü olacak” dedi.

Özdağ, “Bir sanayi kenti olarak Kocaeli ulaşım alt yapısı ile de dikkat çekmekte. Sahip olduğu 35 liman ile Türkiye gemi trafiğinin 4’de 1’ini karşılayan Kocaeli, 2023 yılına geldiğimizde Gebze ve İstanbul’a ulaşan 4 adet demiryolu hattı ve 1 hızlı tren bağlantısının yanı sıra, Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz Otoyolu, Körfez Geçişi ve Gebze Orhangazi Otoyolu projelerinin de tamamlanmasıyla birlikte bölge ulaşım üssü olma özelliğini pekiştirecek” dedi.

Bu ulaşım ağlarının entegrasyonuyla birlikte bölgenin de hızlı bir büyüme yakaladığını anlatan Murat Özdağ, “Kartepe bölgesinde bulunan Köseköy Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi olacak ve yük taşıma kapasitesi 600 bin tondan 1.5 milyon tona ulaşacak. Stratejik konumu itibari ile bu yatırımları fazlasıyla hak eden ilimiz lojistik sektörünün 2023 yılında dünya standartlarında hizmet veren ve gelişim potansiyeli yüksek bir konumda olacağına inanıyoruz” dedi.

Hürriyet