22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yerli tüketim bilinci artıyor

Son Güncelleme: 8 NİSAN 2019 - TSİ 12:11

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu, Türkiye'de alışverişlerde tüketicilerin yüzde 37'sinin yerli ürün seçtiğini ve yüksek bilinç düzeyindekilerde bu oranın yüzde 42.2'ye çıktığını ortaya koydu.

26 ilde 18 yaş üstü 2 bin 242 tüketicinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuç raporunda, tüketicilerin bilgi ve bilinç düzeyleri düşük, orta ve yüksek şeklinde adlandırılan seviyelere ayrıldı. Ankete verilen cevaplar cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi bilgilerle karşılaştırılırken ayrıca her bir grup bilgi ve bilinç düzeyindeki tüketicilerin önemli görülen bazı konularda nasıl bir tutum sergilediği incelendi.

Tüketicilerin yüzde 54.1'inin orta bilinç düzeyinde olduğu görüldü. Tüketiciler alışveriş yapmak için yüzde 36.9 ile en çok alışveriş merkezlerini tercih ederken, gıda maddesi ve giyim eşyası satın alma kararını alışveriş öncesinde veriyor. Tüketicilerin plan yapmadan anlık karar vererek en yüksek oranda satın aldığı ürün grubu ise sağlık ürünleri ile boş zaman faaliyetlerine ilişkin ürünler oldu.

MENŞEİNE BAKILMIYOR

Katılımcıların yüzde 37'si yerli ürün tercih ederken, düşük bilinç düzeyindeki tüketicilerin yüzde 65'i ürünün menşeini dikkate almadığı tespit edildi. Yüksek bilinç düzeyindeki tüketicilerin ise yüzde 42.2'si yerli ürün satın almayı tercih ettiğini belirtirken, markanın en fazla önem taşıdığı ürün grubu gıda oldu. Tüketicilerin sadece yüzde 35’i internet veya sosyal medya aracılığıyla alışveriş yaparken, bu kanallardan alışveriş yapanlar ağırlıkla üniversite ve üzeri öğrenim düzeyindeki, 25-34 yaş aralığındaki tüketicilerden oluşuyor.

İnternet üzerinden en fazla satın alınan ürün grubu giyim eşyaları olurken, tüketicilerin yüzde 45.7'si internet üzerinden alışveriş yapmayı güvenli bulmuyor. Tüketicilerin sadece yüzde 33,6'sı internet ve telefon bankacılığı kullanırken, tüketicilerin yüzde 20'si telefon, internet üzerinden, sosyal medya aracılığıyla dolandırıldığını veya dolandırıcılık teşebbüsü ile karşı karşıya kaldığını ifade ediyor.

Hürriyet